В Україні розробили ШІ-алгоритм, який «бачить» в уламках будівель матеріали, які можна використати повторно
На основі цих даних створять відкриту базу з матеріалів зруйнованих будівель у місті Буча
На основі цих даних створять відкриту базу з матеріалів зруйнованих будівель у місті Буча
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 277 днів. За цей час ми опублікували 26164 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
На цього річному Biennale Architettura у Венеції команда з України представить інсталяцію «Circularity on the Edge», яка презентує нову технологію відбудови, пише «Рубрика».
Ініціатори проєкту навчили ШІ «бачити» в уламка будівель матеріали, які можна використовувати для повторного будівництва.
Громадська організація ReThink разом з Катериною Лопатюк та Германом Мітішем створила проєкт, який за допомогою програми ШІ може проаналізувати фото уламків і з точністю до 86% розпізнавати бетон, метал, цеглу, деревину та інші матеріали, які можна використовувати повторно. На основі цього створять відкриту базу даних з матеріалів зруйнованих будівель у місті Буча.
На думку ініціаторів, ігнорувати вцілілі уламки їх — це значить підтримувати мету агресора стерти нашу історію. Такий підхід також допомагає уникнути зайвих витрат, а головне — це не лише екологічний підхід, але й відповідальне відновлення.
Для аналізу об’єктів у пілотному проєкті використовували знімки БПЛА всіх будівель Бучі, файли з оцінкою руйнувань, надані організацією Damaged in UA, та дані з відкритих джерел. ШІ, натренований дослідниками з ReThink, аналізує ці знімки, визначає та класифікує матеріали на зруйнованих об’єктах. Так система дає статистику, який відсоток різних матеріалів присутній на знімках пошкоджених будівель.
Герман та Катерина розробили більше 30 проміжних моделей ШІ, кожна з яких проходила не менше 15 етапів навчання. В результаті нейронна мережа навчилася розпізнавати і класифікувати 21 тип будівельних матеріалів на зруйнованих об’єктах.
Щоб створити точний тренувальний набір, довелося вручну аналізувати кожен приклад. Основною проблемою була нерівномірна кількість різних матеріалів на знімках: деякі були представлені дуже часто, а інші — лише кілька разів, що ускладнювало навчання моделі. Штучний інтелект визначив, що більшість матеріалів на зруйнованих об’єктах складають: шифер (36%), металочерепиця (17%), бетон (12%), бітумна покрівля (6%) і металеві листи (4%).
Проєкт ReThink отримав схвальні відгуки від дослідників і громад, зацікавлених у використанні інструменту для відбудови України. Інструмент допоможе громадам, будівельним компаніям, екологам і міжнародним донорам для оцінки руйнувань, повторного використання матеріалів і ефективного розподілу ресурсів.
Метод можна масштабувати на інші міста: для цього потрібно зробити аерозйомку, завантажити зображення для аналізу, отримати звіт і використовувати дані для відновлення. Наприклад, металеві матеріали можна переробити на 100%, а шифер утилізувати через азбест.
Biennale Architettura у Венеції відбудеться з травня по листопад 2025 року. За словами Катерини Лопатюк, це буде можливість знайти міжнародних партнерів, розширити дослідження та впровадити кругові принципи у відновлення України.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті