Чи могла зелена енергетика стати причиною масового блекауту в Іспанії та Португалії?
У день блекауту 60% електроенергії надходило з сонячної генерації.
У день блекауту 60% електроенергії надходило з сонячної генерації.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 279 днів. За цей час ми опублікували 26176 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Причиною безпрецедентного блекауту на Іберійському півострові, що охопив три країни — Іспанію, Португалію та Андорру, міг бути брак інтеграції мережі з рештою Європи. А позаяк збій міг трапитися в сонячній генерації, іспанські праві звинувачують соціалістичний уряд у «кліматичному фанатизмі».
Електрика зникла о 12:33 у понеділок 28 квітня. Близько 15 гігават — приблизно 60% потужності, що споживалася на той момент у країні, — зникло протягом п’яти хвилин. Зупинився рух поїздів, не працювало метро, світлофори, мобільний зв’язок. Зараз електропостачання відновлено.
Офіційні причини поки що не називаються. Наразі компанія Red Eléctrica виключає, що блекаут стався через кібератаку, людську помилку або якесь незвичайне метеорологічне чи атмосферне явище, повідомляє El País.
Водночас представник Red Eléctrica зазначив, що сталися два послідовні, з інтервалом у півтори секунди, випадки відключення генерації. Другий запустив відключення електропостачання всього Іберійського півострова. Речник зауважив, що це сталося в південно-західному регіоні, й визнав, що «цілком можливо» постраждала сонячна генерація. Найбільші сонячні потужності Іспанії зосереджено в регіоні Естремадура.
«Не можна занадто захоплюватися відновлюваними джерелами енергетики, якщо у вас немає маневрових потужностей і дуже низький рівень інтерконектингу (інтеграції з іншими мережами). Коли загальний обсяг потужностей Іспанії становить 129 гігават, а інтерконектинг з іншими країнами-членами ЄС забезпечує всього-навсього 2-3 гігавати, 2% потужностей, то це означає, що у критичній ситуації ви не зможете отримати допомоги», — пояснює українській службі BBC Михайло Гончар, експерт з енергетики, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ».
«40-50% загального енергобалансу Іспанії — це вітер і сонце, і якщо вітер не дме і сонця немає, то виникає колосальний дефіцит електроенергії, споживання зростає, а покрити це немає чим. Ви не можете взяти ані з інших енергосистем, скажімо з французької чи мароканської, і ви так само не маєте внутрішніх резервів теплової генерації», — продовжує він.
Відновлювані джерела з низькою інерцією, такі як сонячна та вітрова енергія, не є безпосередньою причиною самі по собі, але можуть посилювати коливання, якщо ними не керувати належним чином.
Блекаути, втім, трапляються, й у системах без великої частки відновлюваних джерел, — як, наприклад, у 2003 році у Лондоні. Причиною трансформатор і неправильно встановлене захисне реле. Так само у 2003 році на 12 годин зникла електрика в Італії — проблема виникла на лінії гідроелектропередач.
«Події такого масштабу відбувалися в багатьох місцях по всьому світу протягом багатьох років в енергосистемах, що використовують викопне паливо, ядерну енергію, гідроенергію або відновлювані джерела енергії. Не має значення, звідки ви отримуєте енергію: ви повинні зробити все правильно, щоб забезпечити надійне постачання електроенергії», — цитує The Guardian професорку Кіт Белл.
Іспанські праві політизують проблему та стверджують, що країна потраждала від «кліматичного фанатизму», за висловом Пепи Мільян із консервативної партії Vox.
Педро Санчес заперечує, що блекаут стався через брак ядерної енергії. «Якби в нас була більша ядерна залежність, відновлення не було б таким швидким», — наполягає він. Санчес стверджує, що іспанська система продемонструвала велику здатність до відновлення і довела, що є однією з найпередовіших у світі. Іспанії таки вдалося отримати аварійну допомогу від Марокко та Франції.
Роками Піренейський півострів закликав до більшої інтеграції з європейською електроенергетичною системою. Наразі пропускна здатність міжсистемних з’єднань Іспанії з Європою становить заледве 3-5% від встановленої потужності, що значно нижче за цільовий показник у 10%, встановлений Європейським Союзом, вказує Energía Estratégica. Це перешкоджає імпорту достатньої кількості енергії для стабілізації мережі після сильних коливань.
Перед блекаутом загальна частка відновлюваної енергії в Іспанії становила 78%, зокрема сонячної — 60% і вітрової – 12%. Частка ядерної генерації становила 11%. За п’ять хвилин зникли 10 гВт сонячної генерації та 3300 мВт ядерної, за даними El Periodico de la Energia.
Експерти повідомили інформагенції EFE, що як основна гіпотеза блекауту в Іспанії та Португалії розглядається масове відключення електростанцій через перевищення напруги в електромережі Red Eléctrica, з яким остання не змогла впоратися за допомогою своїх балансувальних механізмів.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті