10 тонн людських кісток у «смітнику» на Подолі: чому їх не перепоховали і що трапилося з «київськими Помпеями»?
Інститут археології закидає КМДА виселення з приміщень на вулиці Сковороди, через що кістки опинилися фактично на смітнику.
Інститут археології закидає КМДА виселення з приміщень на вулиці Сковороди, через що кістки опинилися фактично на смітнику.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 280 днів. За цей час ми опублікували 26188 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
29 квітня на Подолі в Києві виявили людські рештки у пакетах: кістками та черепами було заповнено великий металевий контейнер на вулиці Сковороди, 9-Б. Відео спершу розійшлося телеграм-каналами, а згодом поліція підтвердила знахідку. Криміналісти та судмедексперт визначили, що це археологічні артефакти.
У заповіднику «Стародавній Київ» повідомили обсяги: понад 10 тонн.
Це переважно людські кістяки з розкопок на схилі гори Щекавиці, де колись було розташоване кладовище. Вони датуються здебільшого другою половиною ХІХ — початком ХХ століття. Таких кістяків — понад тисяча.
У соцмережах археологам закидають, що рештки не поховали. Інститут археології пояснює: КМДА витіснила установу з орендованих приміщень, і перемістила кістки у контейнер.
Будинок на вулиці Сковороди, 9Б називали «київськими Помпеями», бо він упродовж багатьох років був головним осередком археологічних розкопок Подолу. Приміщення орендувала Подільська археологічна експедиція.
Починаючи з 2018 року підрозділ Департаменту охорони культурної спадщини КМДА — КНМЦ (Київський науково-методичний центр з охорони, реставрації та використання пам’яток) «витискав» археологів і остаточно виселив їх у 2021-му, стверджують в Інституті археології. У будівлі почалася реставрація, що «обмежилась викопуванням ям навколо».
Кістки перенесли до металевого контейнеру, наданого Департаментом. Відповідно, археологи вже не мали доступу до цих решток.
Інститут археології зауважує, що наразі в Україні немає музейних антропологічних фондів, де можна було б зберігати такі рештки. Так чи інакше, ці кістки вже досліджені й наукового інтересу не мають.
Водночас археологи вважають, що єдиним виходом було б перепоховання кісток, але це має погодити Міністерство культури. Поки що такі рештки вважаються частиною музейного фонду України.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті