Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 285 днів. За цей час ми опублікували 26216 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Ілюстративне фото: Ahmed Adly / Unsplash

Департамент культурної спадщини КМДА викликав поліцію до будівлі Інституту археології — мовляв, там незаконно зберігаються людські рештки, повідомив «Хмарочосу» науковий співробітник Іван Зоценко.

Наприкінці квітня на вулиці Сковороди, 9-Б, на Подолі, виявили металевий контейнер із людськими кістками та черепами у пакетах. Це артефакти з археологічних розкопок колишнього цвинтаря на горі Щекавиця.

«Гострої наукової необхідності у розкопках кладовища 18-19 століття не було, і археологи не бралися за ці роботи з власної ініціативи. Єдина потреба — будівництво житлового комплексу по Олегівській, 36, — зауважує краєзнавець Антон Короб. — Моральна складова цієї проблеми страшна: міська влада фактично розпорядилася викопати рештки заради будівництва, не подбала про їх перепоховання (як і забудовник)».

Рештки у контейнері на вулиці Сковороди

Будівлю на Сковороди орендував Інститут археології. У 2021 році КМДА тимчасово виселило археологів із приміщення, маючи намір провести там реставрацію. Реставрація, втім, так і не відбулася. КМДА обіцяє, що роботи от-от почнуться, бо на цей рік вже є фінансування.

У Департаменті культурної спадщини також стверджують, що договір оренди будівлі на Сковороди завершився у травні 2018 року й не продовжувався. Археологи заперечують: договір продовжував діяти.

На час будівельних робіт археологів попросили перекласти кістки в контейнер. За словами Зоценка, у тому контейнері лишили рештки приблизно 200-250 поховань, а більшу частину, десь дві третини, перенесли до будівлі Інституту на вулиці Володимирській, 3.

Будівля Інституту археології на Володимирській. Фото: facebook.com/docskmda

КМДА каже, що на вулиці Сковороди накопичилося 10 тонн людських решток. Зоценко уточнює: цю цифру мерія, певно, отримала, помноживши середню вагу кістяків на їхню загальну кількість за три роки розкопок.

Тепер Департамент спадщини заявляє, що в будівлі на вулиці Володимирській, 3 «неправомірно» зберігаються людські рештки. «Це свідчить про нецільове використання орендованого майна», — йдеться у дописі. А ще, «кожен зобов’язаний шанобливо ставитися до тіла людини, яка померла», додають у Департаменті.

Тож п’ятого травня Департамент викликав поліцію до приміщень Інституту археології на Володимирській.


«Учора пів дня провів у поясненнях, чому в будівлі, яку орендує Інститут археології, зберігаються… археологічні матеріали, — пише Іван Зоценко. — Поліція та слідчі доволі швидко зрозуміли, що ми не лише досліджуємо пам’ятки безпосередньо на місцевості, а й маємо обробити та опрацювати отриманий археологічний матеріал».

Фото: facebook.com/docskmda
Фото: facebook.com/ivan.zotsenko

Перемовини між КМДА та Інститутом археології щодо перепоховання тривали останні місяців п’ять, зауважує Зоценко. Зокрема, Департамент пропонував кремувати рештки. Міністерство культури не допомогло вирішили проблему, бо кістки формально належать до музейного фонду. Наразі в Україні немає фондів, де можна було б зберігати кістяки. Так, археологи зверталися до Музею Києва й отримали відмову.

Також висували пропозицію перепоховати на території Михайлівського золотоверхого. Раніше вже практикували подібні перепоховання знахідок із некрополів у Фролівському монастирі.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button