Як Хмельницький міг би стати першим містом в Україні, яке обігрівається геотермальним насосом, але зіштовхнувся з бюрократією
В уряді кажуть, що скасування зборів завдасть збитків державі, хоча не знають, чи хтось їх платив останнім часом.
В уряді кажуть, що скасування зборів завдасть збитків державі, хоча не знають, чи хтось їх платив останнім часом.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 291 днів. За цей час ми опублікували 26261 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Заступник міського голови Хмельницького Василь Новачок розповів виданню «Еспресо.Захід», що через бюрократичну урядову постанову, за якою місто мало б сплатити понад 40 мільйонів гривень одноразового збору, зупинено проєкт побудови геотермального насоса для міської котельні.
Хмельницький став би першим містом в Україні, який би цілий рік отримував гарячу воду за допомогою енергії землі.
Влада Хмельницького вирішила реалізувати проєкт, завдяки якому цілий мікрорайон з восьми тисячами жителів обігрівався б геотермальною установкою. Для цього планували збудувати теплову помпу на одній з міських котелень та пробурити близько 250 свердловин глибиною до 50 метрів. Вартість проєкту становила приблизно 35 мільйонів гривень, але завдяки економії на закупівлі природного газу для котельні, ця сума могла б швидко окупитись.
Однак плани Хмельницького зупинені урядовою постановою. Виявилось, що діють старі норми, затверджені ще за часів прем’єрства Януковича, які передбачають збори за буріння свердловин. Збори прив’язані до мінімальної зарплати, і наразі потрібно сплатити 4000 гривень одноразового збору за кожен метр пробуреної свердловини. В результаті місто мало б заплатити понад 40 мільйонів гривень збору, що значно перевищує всі інші витрати на проєкт.
Хмельницька міська рада звернулась до Кабміну з проханням врегулювати цю ситуацію. Однак Міністерство екології відповіло, що ініціатива про скасування збору суперечить законодавству, хоча місто просило змінити не закон, а лише постанову Кабміну. Також їм відповіли, що ініціатива з скасовуванням зборів призведе до втрат бюджету. Але на інший запит Міністерство фінансів повідомило, що не має інформації про те, скільки зборів надійшло до бюджету за цими нормами у 2024 році, і порадило звернутися до інших установ.
Зараз вони планують звертатися до Геонадр (Державної служби геології та надр), але ситуація виглядає «абсурдною», оскільки ніхто не знає, скільки коштів надходить від цих зборів, а водночас стверджують, що скасування збору призведе до збитків для держави. У Хмельницькому також підкреслюють, що у Швеції держава надає субвенції та гранти організаціям, які встановлюють теплові насоси, а у нас же держава обкладає величезними зборами.
Нагадуємо, що у 2022 році на столичній Оболоні реалізували проєкт монтажу теплових насосів — це коштувало майже сім мільйонів гривень
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті