Дивіться як на Київщині відбудовують культурну інфраструктуру (фото)
За даними КОВА, вже відновили 77% з 142 зруйнованих об'єктів.
За даними КОВА, вже відновили 77% з 142 зруйнованих об'єктів.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 308 днів. За цей час ми опублікували 26391 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Журналісти видання «Свій дім» проаналізували, як на Київщині відновлюють зруйновані культурні об’єкти, і підготували список з шести таких місць.
Загалом, за даними обласної військової адміністрації, вже відновили 77% з 142 зруйнованих об’єктів.
Заклад відкрили у 1954 році. Внаслідок боїв у березні 2022 року, він зазнав значних руйнувань і вцілів лише вхід до будівлі.
На тлі руїн будівлі знімали кліпи Еда Ширана та українського гурту «Антитіла», а також навпроти грав піаніст Даріус Мажинтас.
Влітку 2024 року Київська ОВА оголосила тендер на розробку документації для відновлення будинку культури. Переможцем стало ТОВ «Архітектурна Ліга», яке запропонувало суму в шість з половиною мільйонів гривень.
При розробці документації врахували ескізи, що перемогли на публічному конкурсі 2023 року. Проєкт — переможець розробила команда Руслана Савчука, голови Українського кіноінституту. Концепція передбачаж збереження старого фасаду, а також архітектори запропонували інтегрувати в нову будівлю автентичні елементи, зокрема цеглу з Бучанського цегельного заводу «Перемога».
Також створять паркінг і займуться благоустроєм території біля будівлі.
Заклад збудували в 1988 році. Він постраждав під час бойових дій у Великодимерській громаді весною 2022 року. Відновлення розпочали в кінці листопада 2023 року і завершили в грудні 2024-го. Воно включало заміну дверей та вікон, поточний ремонт внутрішніх приміщень і вбиралень та заміну освітлення. Вартість відновлення склала понад півтора мільярда мільйона гривень і фінансувалася з місцевого бюджету.
Але під час моніторингу ГО «Агентство розвитку територій» виявило, що будівля після ремонту не відповідає вимогам безбар’єрності: вбиральні без поручнів, сходи в поганому стані, сходинки без світловідбиваючих елементів, відсутня тактильна плитка перед входом, немає табличок на дверях та шрифту Брайля, а також немає пандусу. Крім того, будівля не є енергоефективною: немає утеплення стін і покрівлі, вікна частково замінені, але не на енергозберігаючі.
Пряме влучання пошкодило дах і стіни, вибило вікна, а дощі зруйнували внутрішні оздоблювальні матеріали.
Відновленням будинку займались волонтери благодійного фонду «ГУРТУМ» У квітні 2022 року вони розбирали завали, демонтували пошкоджені частини стін, даху та вікон. Восени був повністю відновлений дах.
У грудні 2023 року розпочали відновлювати інтер’єр: відремонтовали головну концертну залу та кімнати другого поверху, провели косметичний ремонт, зміцнили фронтони для забезпечення безпеки та встановили нові вхідні двері. Фінансування матеріалів і частини робіт було здійснено коштом місцевого бюджету.
Заклад побудували у 60–70-х роках. Хоча будівля вціліла під час бойових дій весною 2022 року, віконні блоки були пошкоджені. Ремонт здійснили за кошти державного бюджету, на це виділили понад 200 тисяч гривень. Але під час моніторингу відновлення виявилось, що хоча роботи виконані якісно із сучасними матеріалами, але замінили лише пошкоджені елементи.
Загалом, згідно з даними моніторингу ГО «Агентство розвитку територій», фізичний знос будівлі за 50 років експлуатації складає 44%.
Під час ремонту не встановили пандуси, тактильні елементи, інформаційні таблички, поручні та навіс при вході. Також відсутнє утеплення стін, відкосів і покрівлі, а система опалення потребує оновлення. Але все ж замінили віконні блоки на енергозберігаючі, оскільки старі пошкодили обстріли.
У приміщенні музею на Київщині постраждали дах та віконні блоки. Відновлення почалося лише у 2024 році і коштувало майже 330 тисяч гривнеь, з яких 80 тисяч грн виділив місцевий бюджет, а 247,8 тисяч гривень налішли з державного. За рахунок резервного фонду замінили вікна. Місцевий бюджет профінансував розробку проєктної документації для відновлення даху та часткової заміни покрівлі.
Але під час ремонту також не встановили пандуси, тактильні елементи, інформаційні таблички, та забули про зовнішнє утеплення стін та покрівлі. У будівлі є тріщини у стінах і пошкоджена покрівля. Також рік тому, влітку 2024 року музей переміг у конкурсі проєктів «Час діяти, Україно!», організованого Благодійним фондом «МХП-Громаді». Проєкт музею «Вшанування пам’яті захисників Макарівської громади» отримав фінансування через грант. Кошти витратять на збір інформації про загиблих захисників та створення меморіалу на їхню честь.
Будівлю бібліотеки, зведену в 1901 році також пошкодили обстріли у 2022 році. Зруйнували дах, вибили вікна та двері, постраждали фасад, стіни та електропроводка.
Волонтери БФ «ГУРТУМ» разом із міжнародними організаціями, бізнесом та зірками, серед яких UNICEF, НГО «Краяни», ювелірний бренд NOMIS, провели відновлювальні роботи: демонтували зруйновані частини будівлі, встановили нові вікна й двері, оновили фасад. Замінили електропроводку та світильники. Відремонтували стіни, стелю й підлогу. Повністю меблювали приміщення та обладнали його сучасною технікою. Пофарбували дах.
Активісти також поповнили бібліотеку новими книгами, які надали Rotary Club, Б50 та проєкт «Різниця Є».
У майбутньому фонд планує озеленити територію, висадити сад, збудувати дитячий майданчик, створити соціальне кафе та зони для відпочинку., але це залежить від наявності додаткових коштів.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті