Місто Ірпінь було в окупації від перших днів повномасштабного вторгнення. Тоді було зруйновано понад половину всіх будівель міста. Зокрема, й головний корпус Державного податкового університету. Від тоді майже всі споруди відновили, або перебудували. У ДПУ відновили навчальний процес, для цього швидко провели дрібні ремонти у приміщеннях. Проте головний корпус так й залишився відкритою раною у середмісті.
У листопаді 2024 року ДПУ разом американськими партнерами оголосили відкритий міжнародний архітектурний конкурс на найкращий дизайн-проєкт для нового головного корпусу. Він тривав протягом пів року. Переможцями стала міжнародна архітектурна компанія Stantec, головний офіс якої розташований в Едмонтоні, Канада.
«Хмарочос» показує концепцію майбутнього корпусу, розповідає про конкурс та інші проєкти, які не виграли.
Про університет
Державний податковий університет (ДПУ) — розташований в Ірпені й є одним з провідних університетів України. В університеті проводять навчання у галузі економіки, оподаткування та фінансів. Також готують фахівців для правоохоронних органів, які відповідають за боротьбу з корупцією в державних установах. Наразі в ДПУ навчається близько 5000 студентів.
З перших днів повномасштабного вторгнення приміщення університету слугувало прихистком для сотень ірпінців, які ховалась там від російських ударів. А головний корпус й досі не відновлено після мінометних обстрілів росіян.
Оголошення відкритого міжнародного архітектурного конкурсу повинно було допомогти не просто відновити стіни корпусу, а й зробити його кращим.
«Ми не хочемо просто відновити університет, ми хочемо дати нову точку росту для майбутнього покоління. Ми не повинні відновити тільки стіни, а повинні розробити нову ідею для університету, нову ідею для Ірпеня», — розповідає виконуючий обов’язки ректора Дмитро Серебрянський.
Головний корпус університету — це в основному адміністративні приміщення. Проте оновлена будівля повинна стати простором для роботи студентських організацій та самонавчання студентів, а також місцем взаємодії університету та міста. Наприклад, очікується, що в новому корпусі будуть конференц-зали та зали для проведення заходів.
Про конкурс
Підготовка до конкурсу тривала пів року. У листопаді 2024 року його нарешті оголосили. За головну мету ставили створення проєкту університетського корпусу мрії: інноваційного, прогресивного і комфортного місця для навчання, досліджень та студентського дозвілля на основі інноваційних освітніх стандартів.
Участь у конкурсі була відкрита для всіх архітекторів, дизайн- та архітектурних бюро з усього світу. Всього на участь в конкурсі зареєструвалось 497 заявників із 86 країн. Від них було подано 49 проєктів (з 18 країн). З України подали 5 проєктів.
Перед всіма учасниками ставили конкретне завдання: проєкт дизайну має обмежену площу — межі існуючого корпусу; також має містити укриття, адже безпека зараз на першому місті; безбар’єрність простору, а також реалістичність будівництва запропонованого проєкту.
Група журі, до якої увійшло 9 експертів з різних країн, зокрема Девід Ленокс, головний архітектор Стенфордського університету, оцінювала кожен з проєктів, виставляючи бали. Так сформували список лідерів, серед яких обирали переможців. За словами голови журі, головної архітекторки кампусу Університету Каліфорнії в Берклі (США) Венді Хілліс, при виборі команда експертів не знала назви й країни компаній, які запропонували проєкти. Тобто конкурс був неупередженим.
«У нас була оцінювальна таблиця, в якій чітко були зазначені такі фактори: економічна ефективність, сталість, інклюзивність та інші. Згідно з ними ми обрали топ-15 найкращих. Коли ми розглядали цю групу лідерів, то обговорювали вже інші важливі речі. Наприклад, фасад нової будівлі повинен закривати будівлі позаду, взаємозв’язок ландшафту з будівлею, а також ясність та зрозумілість ідеї. Ось ці три речі ми обговорювали особливо активно», — розповідає про вибір Венді.
Окрім того, всі запропоновані проєкти оцінювали на гармонійне поєднання з усією архітектурою міста.
Переможець конкурсу
Переможцем конкурсу стала міжнародна архітектурна компанія Stantec (Канада). Вона надає комплексні рішення у сферах планування, інженерії, архітектури, дизайну інтер’єрів і ландшафтів, екології, геодезії, управління проєктами та економіки. Серед найбільших робіт компанії розширення Панамського каналу, проєктування Міжнародного аеропорту Ванкувера, а також одного з терміналів аеропорту Торонто. Саме її бачення стане основою для відбудови головного корпусу Державного податкового університету. Їх проєкт-дизайн має назву «Learning Beneath the Trees» («Навчання під деревами», — ред.).
За словами представників журі, їм неймовірно сподобалось те, як цей проєкт поєднується з ландшафтом і природою навкруги.
«Learning Beneath the Trees — це назва, яку ми використали, як спосіб передати одне з основних джерел натхнення для дизайну. Вона базується на трьох елементах: перший — освіта, другий — ландшафт, третій — інклюзивність.
Щодо ландшафту — Ірпінь, як ми знаємо, вважається містом парків. Це справді стало натхненням для нас. Природа й ландшафт також є свідками подій. Ми хотіли вшанувати стійкість природи й ландшафту у природному світі.
Рівність та інклюзивність — новий кампус ми уявляємо як місце для всіх, незалежно від здібностей, віку чи походження — місце, де кожен може відчувати приналежність і розвиватися.
«Дизайн для всіх» — це фраза, яку ми використовували. Ми прагнули створити простір, відкритий для нового покоління студентів, зокрема ветеранів із фізичними обмеженнями, усунути всі барʼєри та забезпечити повну участь у навчальному й громадському житті.
Це були деякі з ключових ідей, які, сподіваємося, були відображені в самій назві й у всьому, що ми намагалися донести», — розповідає один з представників компанії переможця Євген, українець за походженням, який вже 30 років проживає в Канаді.
«Я просто хочу додати ось що: мене дуже вразила вся команда. Мої колеги — вони не українці, але те, наскільки близько вони сприйняли цей проєкт до серця — це справді важливо. І, гадаю, вся команда усвідомила, що цей проєкт має потенціал значно більшого впливу. Ми визнаємо силу одного такого проєкту бути «каталізатором для майбутнього». І, як і будь-який хороший дизайн, він має силу створювати «соціальні зміни» й покращувати якість життя в громаді, а врешті-решт — впливати на те, «як люди думають і як вони поводяться». Ми також вважаємо, що подібні проєкти можуть надихнути українців повернутися, побудувати успішне життя та навчати своїх дітей в Україні», — розповідає Євген.
Представники журі неодноразово зауважили, що в більшості проєктів їх дивувало те, як люди з різних континентів відчували Україну, її потреби та потенціал.
Проте наразі це лише проєкт. Упродовж наступних 3–6 місяців ДПУ вестиме активний діалог із переможцями для обговорення всіх деталей дизайн-проєкту адміністративного корпусу. Терміни відбудови поки що не визначено, адже спершу має відбутися етап розробки детальної проєктно-будівельної документації. Лише після цього розпочнеться підготовка до безпосередньої відбудови.
На відбудову залучатимуть не державні гроші, а донорські. Постійний діалог з потенційними партнерами йде з 2022 року. Й фінальна сума наразі невідома. До того ж до проєкту мають залучити українських спеціалістів.
«Я не архітектор. Для мене це складна історія. Але з того, що я зрозумів, коли мене консультували, то для того, щоб проєктно-кошторисна документація відповідала чинному законодавству України, потрібно, щоб її розробляла українська архітектурна компанія, яка буде на підряді у головного переможця нашого конкурсу. Іноземець не може розробляти проєктну кошторисну документацію, іноземець подає ідею, він закладає туди весь зміст, а технічні деталі по конструкції, по вартості буде робити українська компанія», — пояснює він.
Друге місце в конкурсі
На другому місці опинився проєкт з назвою «Platonic Academy» від Anton Kuzmin (Україна).
Третє місце
На третьому місці в конкурсі опинився проєкт «Peace and Renewal» від Bryan Roi Ellenzweig
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті