Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Саманта під час переймів. Зйомка з нагрудної камери поліцейського, який вручає їй адмінпротокол із повісткою в суд

Уже рік, як все більше американських громад криміналізують бездомність. Найгірша ситуація, за даними проєкту «Невидимі люди», наразі склалася у Кентуккі, де бездомні змушені щоденно переміщатися з місця на місце, втрачаючи й без того мізерне майно, і зрештою опиняються за ґратами. Поліцейські дозволяють собі принижувати вагітних жінок та літніх людей і застосовувати до них силу.

Торік Верховний суд постановив, що заборона ночувати на вулиці не суперечить конституції США навіть за відсутності місць у притулках. Після цього такі закони почали запроваджувати низка штатів і окремих міст: Флорида, Техас, Аризона, Міссурі, Джорджія, Сан-Франциско, Сіетл, Лас-Вегас, Портленд — і цей список поповнюється.

Насильство, приниження та втрата майна

Так званий Safer Kentucky Act діє у штаті з 15 липня 2024-го. Поліція може зупинити не лише побачивши розкладений намет, але й навіть ковдру чи каремат у руках. Закон дозволяє застосовувати до порушників «обґрунтовану силу».

Метью, 35 років, мешканець Луїсвілла

Матір Метью була зґвалтована і жостоко вбита, коли тому було 19 років. Відтоді молодий чоловік втратив інтерес до життя. Зараз йому 35 років, й 11 із них він перебував у реєстрі претендентів на житло. Для цього йому потрібно: відновити картку соціального страхування, для чого потрібно звернутися до центру соціального страхування, для чого потрібно пред’явити посвідчення особи, для відновлення якого потрібна картка соціального страхування.

Зараз поліція змушує його з товаришкою переміщатися щонайменше кожен день. На збори дають п’ять хвилин — цей час буквально засікають на годиннику. Все, що не встигли схопити, — втрачено.

«Ми втрачали речі вже тричі, — розповідає Метью. — У нас був шестимісний намет із портиком, нам дуже пощастило, що [волонтери] нам його подарували. А тепер наш новий намет неймовірно тісний, ми обоє змушені скручуватися у позиції ембріона».

У Луїсвіллі є декілька притулків, але вони завжди переповнені, ліжко там треба бронювати заздалегідь. Часом тобі дають номер, але не викликають, і ти все одно лишаєшся без ночівлі. Притулки також перестають приймати після обіду, тож ті бездомні, які працюють у цей час, не мають можливості туди потрапити.

Доллі, бездомна протягом 14 років, зараз живе у власній квартирі

Гонитва за бездомними, як правило, супроводжується насильством. Доллі, літня жінка, жила на вулиці 14 років, мала дуже запущену глаукому. Одного разу поліцейський наказав їй забиратися з вулиці та почав волочити її сходами. «Ви не можете так робити. Я впаду, дайте мені йти самій», — протестувала вона. «Можу і роблю це», — відповів той.

У вересні минулого року у бездомної Саманти почалися перейми, її чоловік пішов викликати швидку. В цей час її помітив поліцейський і наказав забиратися з вулиці. Попри її намагання пояснити, що вона збирається до лікарні, офіцер зігнав її з матрацу, наказав не рухатися й вручив штраф із повісткою. На відео видно, як Саманта, важко дихаючи та не повертаючи голови, бере в руку папірець, зминає його й викидає. Згодом вона таки забере повістку й прийде до суду. Відеозапис цього інциденту починається з 21:40:

Зворотні ефекти

Юристи та соціальні працівники стверджують, що жодного зиску від криміналізації місто не отримує — навпаки, цей підхід лише погіршує проблему. По-перше, — місто витрачає значні гроші на оплату послуг поліції, соціальних працівників, адвокатів, суддів, тюремників тощо.

Поліція зазвичай під’їжджає цілим кортежем: два автомобілі, в кожному з яких по два патрульних, два поліцейських позашляховика з офіцерами в бронежилетах з написом Homeless Services — відповідно до восьми поліцейських, — плюс бригада соціальних працівників на фургоні. Можна уявити, в яку суму такий патруль обходиться місту.

Бездомному вручають протокол зі штрафом у 250 доларів і повісткою в суд. Альтернативою цьому є 90 днів у в’язниці. Перебування одного ув’язненого у Луїсвілльскому виправному центрі коштує платникам податків 71 долар на день. 90-денне утримання, відповідно, — майже 6400 доларів.

Слід також враховувати, що людині з судимістю стає ще менш реалістично знайти роботу та житло. У Кентуккі діє програма субсидування оренди, яка передбачає можливість бездомній людині отримати ваучер, який покриватиме вартість оренди протягом кількох років. Таких ваучерів значно менше, ніж бездомних, і за ними треба стояти в черзі. Якщо людина потрапляє у в’язницю, її викреслюють із черги, бо вона вже не вважається бездомною, — звільнившись, потрібно записувати в чергу заново.

«У нас не зменшився рівень бездомності. Люди чарівним чином не заселилися у домівки. В нашому місті бракує понад 30 тисяч одиниць доступного житла», — пояснює Дженніфер Тваймен із благодійної організації VOCAL Kentucky.

Вона нарікає, що раніше бездомні ночували великими групами, цілими кемпінгами, й соціальним працівникам було легко надати їм послуги — скеровування до медичної допомоги, тимчасового житла тощо — на одному місці. Зараз, переслідувані поліцією, вони блукають містом дрібними групками, й це ускладнює завдання волонтерам.


Джексон Купер, юрист із Кентукійського центру рівності в правосудді, вважає, що є ті, хто наживається на криміналізації бездомності: так, Луїсвілл планує витратити від 300 до 500 мільйонів доларів на будівництво нової в’язниці.

Альтернативи

Приклад соціального готелю на Артур-стріт у Луїсвіллі показує, що є підхід, який ефективніше дозволяє долати бездомність.

Люди, що стоять у черзі за ваучерами, часто не можуть ними скористатися, передусім через занадто складний і бюрократизований процес пошуку житла. Не варто забувати, що цей процес бездомні проходять на вулиці — може бути, без телефону чи без можливості його зарядити, без доступу до транспорту, вже не кажучи про туалет, їжу та інші потреби. Часто не знають як взагалі домовитися з орендодавцем.

Соціальний готель на Артур-стріт

На Артур-стріт надають можливість жити у комфортних умовах на час пошуку житла. Соцпрацівники допомагають із лікуванням і юридичними порадами. Адміністрація стверджує, що поселення обходиться дешевше, ніж утримування у в’язниці.

Соціальний готель на Артур-стріт

Приблизно 60% мешканців готелю виїжджають із нього у постійне житло. За два з половиною роки роботи заклад допоміг знайти домівку 275 людям.

Sheehan Landing — перший комплекс соціального житла, збудований організацією Центр святого Йоанна

Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
всього від 100 грн/місяць!

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button