Ціни на овочі та фрукти почали стрибати по всьому світу через зміни клімату
Зараз коливання цін через неврожаї культур стали значно різкішими, ніж кількома роками раніше, й ситуація лише погіршуватиметься.
Зараз коливання цін через неврожаї культур стали значно різкішими, ніж кількома роками раніше, й ситуація лише погіршуватиметься.
Через вплив кліматичної кризи на врожаї по всьому світу стали траплятися несподівані стрибки цін на ті чи інші продукти. Для прикладу, наприкінці минулого літа в Україні різко підскочили ціни на огірки — у 4-6 разів. На початку цього літа багатьох шокували ціни на черешні та полуниці — через весняні заморозки деякі виробники, передусім на Закарпатті й Буковині, втратили майже весь врожай. До 70-90% врожаїв вишень і черешень втратили Угорщина, Польща й Туреччина. Така ситуація відбувається скрізь у Європі й не тільки.
Нове дослідження, про яке повідомляє The Guardian, свідчить, що стрибки останніх років перевершують коливання цін, що спостерігалися до 2020 року.
Аналітики помітили, наприклад, 100-відсоткове здорожчання кави у В’єтнамі, 300-відсоткове — салатної зелені в Автралії, 90-відсоткове підвищення цін на цибулю й картоплю в Індії. Торік вартість оливкової олії в Європі стрибнула на 50%.
Екстремальні температури лютого 2024 року, що слідували за посухою, у Гані та Кот-д’Івуарі, де вирощується 60% всіх какао-бобів, призвели до здорожчання цього продукту на 300%.
Японію шокував стрибок цін на рис — основний продукт, що вважається базою харчових запасів. Подорожчання почалося з осені 2024-го й сягло піку цієї весни, коли вартість зросла більш як на 100%, за офіційними даними, і це найзначніше здорожчання рису за понад пів століття. П’ятикілограмовий мішок, який раніше коштував 2000 єн, здорожчав до 4500-5000 єн. Питання було настільки болючим, що міністр сільського господарства був змушений подати у відставку лише через невдалий жарт про те, що ніколи не купляє рис, отримуючи його безкоштовно від прихильників.
У таких коливань є декілька особливостей. По-перше, вони вражають передусім бідніші верстви населення, які просто починають економити на овочах і фруктах, збільшуючи споживання іншої, дешевшої й, відповідно, менш здорової їжі, що, своєю чергою, дає навантаження на сферу охорони здоров’я, бо зростають випадки діабету, серцево-судинних хвороб, раку тощо. По-друге, запускаються ланцюгові реакції: паприклад, спекотна суха весна у Великій Британії частково вплинула на несподівано високі показники інфляції, що, своєю чергою, вплинуло на процентні ставки.
Дослідження провела група, до якої увійшли фахівці з Європейського центрального банку, Продовольчого фонду, Барселонського суперкомп’ютерного центру та Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат, британського Energy & Climate Intelligence Unit. Експерти дослідили пов’язані з екстремальними погодними умовами коливання цін на продукти у 18 країнах між 2022 і 2024 роками.
Вчені зауважують, що вартість харчів завжди має значний, — а інколи й вирішальний — вплив на політичні події у суспільствах. На думку одного з головних авторів дослідження Максиміліана Коца, вартість життя зіграла головну роль у минулорічних виборах у США, внаслідок чого до влади прийшов Дональд Трамп.
З посиленням екстремальних кіліматичних ефектів і ще більшим здорожчанням життя у світі зростатиме політична турбулентність, і збіьлшуватиметься вірогідність, що демократичні режими лпиняться під загрозою.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті