Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 279 днів. За цей час ми опублікували 23502 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Герхард Бьош, голова правління ПриватБанку

Низка державних компаній, таких як «Нафтогаз», «Укрзалізниця» та «Укрпошта», оприлюднили зарплати керівництва за жовтень відповідно до нового законодавства, повідомляє Forbes.

Верховна Рада ініціювала зміни до законів про доступ до персональної інформації після випадку з «Нафтогазом» навесні. Новий керівник компанії опублікував заплату та бонуси звільненого перед цим Андрія Коболєва та його команди — семеро топменеджерів отримали 30 мільйонів гривень.

Раніше інформацію про зарплати в держкомпаніях дізнавалися переважно з річних звітів. Тепер нове законодавство вимагає від приблизно 1500 державних компаній щомісяця розкривати зарплати членів правління та наглядових рад. У такий спосіб хочуть збільшити прозорість роботи компаній і контролювати ефективність витрат.

Не всі компанії, що підпадають під дію закону, опублікували звіти до дедлайну 5 листопада. Так, в аеропорту «Бориспіль» повідомили, що юристи ще вивчають нові норми і компанія планує оприлюднити зарплати дещо пізніше, до 12 листопада. У пресслужбі «Оператора газотранспортної системи України» також сказали, що ще вивчають юридичні аспекти — мовляв, озвучувати велику зарплату окремої людини, називаючи ім’я, — небезпечно.

В «Укроборонпромі» заявляють, що компанія не підпадає під дію закону, бо як концерн має особливу форму відповідальності. За даними видання, щомісячна зарплата голови концерну Юрія Гусєва становить майже 400 тисяч гривень.

Голова «Укрпошти» Ігор Смілянський зазначає, що розкриття зарплат топменеджерів — міжнародна практика. Але нарікає, що великі цифри незвичні для українців і стають приводом для критики.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button