Забудовники швидше будують житло в Київській області, ніж у столиці. Чому?
Найбільше об’єктів будують і продають в Ірпені, Бучі та Софіївській Борщагівці.
Найбільше об’єктів будують і продають в Ірпені, Бучі та Софіївській Борщагівці.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 98 днів. За цей час ми опублікували 24773 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Попри руйнування, які було завдано Київській області під час російського наступу на столицю навесні 2022 року, зараз темпи будівництва житла в передмісті швидші, а попит вищий, ніж у самому Києві. LIGA.net перераховує причини, чому так відбувається.
В області будується 73% житлових комплексів відносно довоєнного періоду. Натомість у Києві — 63%, за даними ЛУН. Найбільше об’єктів будують і продають в Ірпені, Бучі та Софіївській Борщагівці. В середньому один квадратний метр продають по 34,3 тисячі гривень. До вторгнення метр коштував 25,4 тисячі.
В області більше варіантів житлових комплексів, розташованих поряд, і це впливає на попит, вважає маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський.
«Коли ти вперше приїжджаєш у Київ, ти не розумієш, де тут добре жити, де погано. Тоді як в Софіївській чи Петропавлівській Борщагівках, Ірпені й Бучі ти приїжджаєш дивитися на комплекси, які знаходяться поряд, та одразу обираєш за архітектурою й ціною», — вважає він.
Собівартість будівельних робіт у Києві та області приблизно однакова, але вартість земельних ділянок, благоустрій, під’єднання інженерних мереж в передмісті вимагають менших витрат.
«В області частка вартості землі у собівартості невелика, тому житло там дешевше. А Київ більше забудований, там менше землі під будівництво, яка стає предметом торгівлі та причиною корупційних скандалів», — зазначає Микола Коцюруба, керівник дослідного відділу M4U.
Більшість проєктів на Київщині — малоповерхові, що впливає на швидкість будівництва. У Києві будівництво триває довше. Житловий комплекс у передмісті закінчують за рік чи півтора. Це термін, за якого людині легше будувати плани та прогнозувати доходи.
Попит також збільшується коштом припливу до області мільйонів людей, що тікали з небезпечніших регіонів. Саме вони становлять більшість покупців житла на Київщині. Відповідно, житло в Києві та області зараз купують переважно для себе, а не як інвестицію.
«Частина переселенців тимчасово переїхала на захід, їм там не сильно сподобалося, але в умовний Харків чи околиці вони не готові повертатися й обирають поселитися в передмісті Києва. Там відповідно масштаб не такий великий, архітектура подібна. Це такі затишні містечка, де їм комфортно», — вважає Суділковський.
Великий сегмент придбань — родини військових та отримувачі компенсацій за зруйноване житло. На Київщині лише на першому етапі єВідновлення схвалили майже 4200 заявок.
Програма єОселя найактивніше реалізовується саме в області — тут набагато більше об’єктів, які відповідають критеріям. У програмі беруть участь приблизно 60 житлових комплексів у передмісті та 40 — у Києві.
На Київщині було видано 1283 кредитів на 1,9 мільярда гривень. Натомість у Києві видано всього 712 кредитів на 1,4 мільярда гривень.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті