Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Більше сотні будинків уже відновили черкащани на Херсонщині. Нині «під опікою» Черкащини перебувають три громади. Там жителі області відновлюють приватні домоволодіння, а також місцеву школу. 

Як визначають об’єкти для майбутньої відбудови? Хто спрямовує кошти на ці роботи? Та чому відбудова саме в такому форматі важлива? Розповідаємо у статті.

«Пліч-о-пліч»: у чому суть проєкту?

У червні 2023 року в Україні стартував національний проєкт «Пліч-о-пліч». Головна мета – допомога регіонів України у відновленні деокупованих і постраждалих громад від російської агресії. 

Пілотним майданчиком для реалізації проєкту було визначено Херсонщину – як один із найбільш постраждалих регіонів.

Загалом до відбудови долучилися 15 регіонів. Серед них і Черкащина.

Де працюють та що відновлюють черкащани?

За Черкаською областю закріплені села Іванівка, Новопетрівка та Миколаївка Бериславського району Високопільської територіальної громади.

Для визначення будинків, які потребують відновлення та відбудови, створили виїзні комісії за участю спеціалістів департаменту будівництва Черкаської обласної військової адміністрації. Спільно з представниками Високопільської територіальної громади вони провели огляд будинків і склали акти обстеження.

Загалом комісія обстежила 428 житлових будинків та один об’єкт соціальної інфраструктури – Іванівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів. Визначила ступінь їхніх пошкоджень, а також орієнтовний план відбудови. 

Як розповів у коментарі 18000 начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець, передовсім черкащани відбудовують будинки незахищених верств населення – пенсіонерів, родин із дітьми, родин військових.

«До прикладу візьмемо невеличке село Новопетрівка. Першочергово там ми відновили будинок родини, де зараз є лише одна господарка. Троє інших членів родини воюють у ЗСУ», – пояснює Табурець.

Скільки об’єктів уже вдалося відновити?

Станом на 4 січня 2024 року в межах проєкту «Пліч-о-пліч» черкащани завершили будівельні роботи вже на 122 будинках, ще на 28 – вони тривають. 

До відбудови підшефних громад долучаються всі райони Черкащини. За Іванівкою, де найбільше поруйнованих об’єктів, закріпили Черкаський, Уманський і Звенигородський райони, за Новопетрівкою – місто Черкаси, за Миколаївкою – Золотоніський район.

За словами очільника ОВА, до відновлення об’єктів залучають комунальні підприємства, бізнес та волонтерські ремонтні бригади. У літній період в середньому працювали по шість бригад, загалом – близько 30 людей. 

«Насамперед до відбудови ми залучаємо тих людей, які мають прямий стосунок до будівництва. Як правило, це рівень прораба, який розуміє, що і як треба робити. Підключаємо людей, які тямлять у відновленні дахів. Тому що, наприклад, в Іванівці більше 200 будинків із пошкодженими дахами. Також потрібні спеціалісти, які знаються на відновленні вікон», – розповідає Ігор Табурець.

Водночас долучають і волонтерів. За словами Табурця, їхнім пошуком опікуються районні військові адміністрації. 

«Ми робимо через них оголошення: шукаємо волонтерів, які можуть на 7-10 днів відбути на Херсонщину й допомагати там як підсобники. Демонтувати будинки, носити  будівельні матеріали, бо такої роботи дуже багато», – каже очільник області.

Окрім того, долучаються до відбудови й самі херсонці. Теж як волонтери. Здебільшого вони виконують підсобні роботи.

На щастя, зима поки «не міцна»

За словами старости Іванівки Олександра Тетері, загалом у їхньому селі відновленню підлягають 220 будинків. Близько 80 із них уже відбудували силами черкащан. Ще 70 будинків допоміг відновити благодійний фонд «Карітас Кривий Ріг». Насамперед ідеться про ремонти дахів, вікон і дверей. План на цей рік – відбудова ще 70 будинків. 

«Нині в селі продовжують роботу бригади зі Звенигородського району. Був час затяжних дощів, але вони минули. На щастя, зима поки «не міцна», маємо плюсову температуру. Хлопці працюють», – констатує пан Олександр.

За його словами, першочергово відновлювати почали найбільше пошкоджені, але не зруйновані будинки, які підлягали відбудові. 

«Намагалися допомогти тим, хто повернувся додому після деокупації, але не міг жити у своєму будинку через його стан. Також звертали увагу на одиноких пенсіонерів, людей з інвалідністю. Допомогаємо людям, які не можуть самотужки підтримувати домоволодіння», – підтверджує слова Табурця Тетеря.

Розповідає, що влітку за тиждень вдавалося відновлювати по 3-4 будинки. Нині темпи трішки сповільнилися. 

«Більшість мешканців громади ми вже забезпечили дахом над головою. Але ще багато роботи», – каже очільник громади. 

На відновлення поки ще чекають будинки, в яких вдалося підлатати дахи. Власники очікують на повну їх заміну. 

Скільки коштів уже пішло на відновлення підшефних громад?

За словами Ігоря Табурця, першочергові роботи з відновлення виконують добровільно будівельні бригади з Черкащини. Першими спонсорами стали забудовники, які зводять приватне житло в області та долучилися до проєкту як благодійники. 

Окрім того, минулоріч Високопільська територіальна громада отримала від Черкащини субвенцію в розмірі 19 мільйонів гривень. Це кошти з обласного бюджету, а також із бюджетів територіальних громад області. Згодом із бюджетів територіальних громад спрямували ще понад 3,5 мільйона.

«За ці кошти вже сама Високопільська громада може оплачувати матеріали або укладати договори з підрядниками», – пояснює Табурець.

Для відновлення залучають і кошти організацій. Приміром, повертати підшефну Іванівку до життя черкащанам допомагає один з німецьких фондів, що закупив будматеріали для відновлення 80 будинків.

Чому «єВідновлення» працює не завжди?

Громадяни України, чиє житло отримало пошкодження або ж було зруйновано власнідок російської агресії, також можуть податися на державну програму єВідновлення. Проте у жителів сільської місцевості із цим виникають труднощі, розповідає очільник Іванівки Олександр Тетеря. 

«Люди активно подаються зараз на цю допомогу. Але в багатьох немає належних документів на своє житло. Із усієї громади – лише у половини є. Пенсіонери, які жили у своїх будинках десятками років, не оновлювали папери», – каже Олександр.

Коли ж люди нарешті звернулися по отримання відповідних документів у БТІ та ЦНАП, там утворилися черги. Дехто чекав на їхнє отримання два-три місяці. 

«Єдина школа на шість шкіл»

Окрім приватних домоволодінь, з минулого літа триває ремонт і в місцевій школі. За словами голови громади Іванівки, вона нині єдина на шість сіл, які відбудовують. Поки школярі вимушені навчатися онлайн.

«Після окупації школа була дуже зранена. Всі вікна були побиті уламками, стіни теж, дах розбитий, – з розпачем пригадує завідувачка школи Надія Нетяга. – Коли ми зайшли вперше туди, злякалися: пам’ятали нашу школу зовсім іншою. Це було болісно».

Першочергово в Іванівській школі облаштували нове укриття – раніше у навчальному закладі навіть не було підвалу.

«Про відбудову цієї школи нас особливо просили місцеві жителі, – пригадує начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець. – Нині вже є проєктно-кошторисна документація, громада готується укласти з підрядниками договір».

Силами будівельних бригад у школі вже демонтували вікна, двері, підлогу і штукатурку, розпочали роботи з монтажу вікон і влаштування штукатурки стін, електропроводки, системи опалення. 

Адміністрація школи сподівається, що діти повернуться до офлайн-навчання з початку наступного навчального року. 

«У громаду постійно повертаються діти. Нині вже близько 70 школярів лише в нашому селі.У школі облаштовано і садочок – вихованці теж чекають на повернення, – каже Надія Петрівна. – У сусідніх громадах школи поки не відбудовують Думаю, зможемо прийняти й їхніх діток».  

«Конфлікти трапляються вкрай рідко»

За словами Ігоря Табурця, за пів року черкащани та херсонці вже встигли поріднитися. Тож робота з відновлення триває, попри ворожі обстріли.

«На сьогодні вся територія Херсонської області перебуває під постійним терором. Зокрема і Бериславський район. Тому будівельники працюють у надскладних умовах. Але ми не можемо залишити жителів наодинці з бідою», – каже очільник області.

Раз на кілька місяців він і сам їздить у підшефні громади. Каже: непорозуміння у ході відбудови трапляються вкрай рідко. Переважно щодо черговості ремонтів будинків. 

«Місцеві жителі часто жартують, що тепер до Черкащини додались ще три села. Справді за цей час роззнайомились, поріднились», – додає Табурець.

Завершити відбудову будинків у підшефних громадах черкащани планують цього року. 

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України, який був створений командою редакції «18000» у колаборації з редакцією журналу «Хмарочос». Проєкт реалізовано ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button