Від Кличка вимагають розділити посади Головного архітектора та директора Департаменту будівництва та архітектури

Дата публікації: 10.8.2016 Розділ: Новини

Київські активісти, архітектори та урбаністи звернулися до мера Києва у відкритому листі з вимогою виконати обіцяне та оголосити новий конкурс на заміщення двох посад замість однієї.

Лист 1

Лист, під яким стоять підписи близько 60 лідерів міських проектів, опублікувала керівниця ГО «Місто-сад» Євгенія Кулеба. Вона нагадала, що під час проведення першого конкурсу на посаду головного архітектора Києва виникло багато проблем: підозри в отриманні деякими кандидатами питань тесту до його проведення, подвійне тлумачення процедур та критеріїв обрання кандидатів, сумніви щодо їх порядності та професійності. Але «основними, фундаментальними причинами провалу» Кулеба назвала неврегульованість процедур та пострадянський формат посади «два в одному»: директора Департаменту (чиновника) і Головного архітектора (спеціаліста).

«Київський міський голова, – нагадала активістка, – одразу після зупинення конкурсу, публічно пообіцяв ініціювати внесення змін до законодавства про розділення посад головного урбаніста (архітектора) столиці та глави департаменту містобудування та архітектури». Тоді Кличко висловив сподівання, «що всі кандидати, які брали участь в конкурсі, зрозуміють таке рішення, – що воно в інтересах міста та задля проведення справедливого конкурсу». Дотриматися виконання цієї обіцянки активісти й вимагають у своєму зверненні.

«Звичайно, міський голова має вибір: проігнорувати це звернення, навіть попри авторитет осіб, які під ним підписалися, чи виконати свої обіцянки в інтересах Києва, – пише Кулеба. – Це буде його вибір та вибір його команди, відображення поточного історичного моменту. Але ми робитимемо усе, що від нас буде залежати для того, щоб Київ отримав достойного та ефективного головного архітектора».

Відкритий лист:

Шановний Київський міський голово!

Вже 9 місяців столиця України живе без головного архітектора.

Київ – одне з найдавніших і найбільших міст Європи, яке критично програє в якості життя навіть регіональним українським центрам – Вінниці, Харкову та Львову.

У світовому рейтингу якості життя у великих містах «The Economist Intelligence Unit» Київ знаходиться на 132 місці зі 140. В місті триває масштабна війна між недобросовісними забудовниками та громадою.

Ключову роль для виходу з цього стану відіграє Департамент архітектури та містобудування. Він безпосередньо чи опосередковано контролює головні сегменти міської економіки – будівництво, зовнішня реклама, транспорт, туризм, істотний сегмент ринку роздрібної торгівлі.

На жаль, протягом більш ніж 20 років головні архітектори міста були заручниками або генераторами цих грошових потоків і об’єктами корупційних атак.

Півроку тому відбулася спроба провести конкурс на заміщення посади головного архітектора, яка була вкрай невдалою.

Підозри в отриманні деякими кандидатами питань тесту до його проведення, подвійне тлумачення процедур та критеріїв обрання кандидатів, сумніви щодо їх порядності та професійності – це лише частина проблем, які виникли під час проведення конкурсу.

Основними, фундаментальними причинами провалу конкурсу були неврегульованість процедур та пострадянський формат посади «два в одному»: директора Департаменту (чиновника) і Головного архітектора (спеціаліста).

Питання процедури були врегульовані Законом «Про державну службу», водночас формат посади все ще суперечить сучасним потребам міста, породжує багато проблем, зокрема:

1. Поєднання в руках однієї особи функцій розробки регулюючої документації і видачі дозвільної на конкретні об’єкти є відверто корупційним та суперечить базовим принципам належного врядування.

2. Основна робота переможця конкурсу у форматі «два в одному» буде бюрократичною, а не стратегічною.

Практикуючі спеціалісти – архітектори, урбаністи, не готові перетворюватися на бюрократів. «Нові обличчя» просто не захочуть подаватися на конкурс через забюрократизованість посади. Ми отримаємо тих самих кандидатів, про яких стало відомо часто неприємну інформацію протягом попереднього конкурсу. Ми знову обиратимемо кращого з гірших.

3. Головний архітектор – чиновник  у форматі «два в одному» обмежений виконанням розпоряджень, не має свободи дій, не може ініціювати розробку стратегічних планів та документів.

Усе це прямо суперечить європейській практиці, що довела свою ефективність, і є рудиментом радянської системи.

Ви як Київський міський голова публічно пообіцяли “ініціювати внесення змін до законодавства про розділення посад головного урбаніста (архітектора) столиці та глави департаменту містобудування та архітектури”, висловивши сподівання, “що всі кандидати, які брали участь в конкурсі, зрозуміють таке рішення, – що воно в інтересах міста та задля проведення справедливого конкурсу”.

На жаль, Ви не виконали свою обіцянку.

Віталію Володимировичу, Ви має великий політичний вплив та можливості. Але не використовуючи їх, на жаль, демонструєте лише, що єдина мета конкурса – не системні зміни, а обрання людини, яка буде ставити потрібні підписи.

Незважаючи на публічну заяву про вирішення фундаментальної проблеми, що стала на заваді проведенню конкурсу, прохання членів конкурсної комісії та представників громадськості розділення посад головного архітектора (урбаніста) і директора департаменту так і не відбулося.

9 місяців тому саме громадськість вимагала проведення відкритого та прозорого конкурсу, голосно закликаючи керівництво міста здійснити справжні зміни. Ми активно долучилися до попереднього, на жаль, неспроможного конкурсу.

Саме оголошення конкурсу спонукало низку відомих урбаністичних проектів Києва до об’єднання і наша позиція залишається незміною.

5 серпня було анонсовано новий конкурс на заміщення посади “два в одному”.

На жаль, без розділення посад Головного урбаніста і Директора департаменту ми не бачимо доцільності проведення такого конкурсу.

Ви як Київський міський голова маєте виконати свою обіцянку та ініціювати розділення посад головного урбаніста (архітектора) столиці та Директора департаменту містобудування. Після цього оголосити проведення конкурсу на заміщення вказаних посад.

Опублікувати в соцмережах

Підтримати проект

Підписуйтесь на розсилку і щотижня отримуйте наші найкращі публікації до себе у поштову скриньку. Обіцяємо не спамити!