Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Цього року мешканці 600 українських житлових будинків отримали на їхню модернізацію 128 млн гривень. «Хмарочос» дізнавався про урядові програми енергозбереження та пропозиції від українських банків, і з’ясовував —  наскільки вони вигідні.

В Україні стають все більш популярними програми модернізації та утеплення будинків. За словами голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергія Савчука, ними вже скористалися близько 300 тисяч сімей. І сьогодні українці можуть брати участь не тільки у державних програмах, але й у проектах, які розробляє місцева влада або пропонують міжнародні організації.   

Для європейських країн — це вже звична практика. Наприклад, у Польщі подібна програма працює майже десять років. Спеціально для неї був створений окремий фонд «Теплова реновація та капітальний ремонт», яким опікується державний Банк національного господарства. Ця програма компенсує власникам будинків 25% від загальних витрат на їхню тепломодернізацію.

Читайте також: Оновлення радянського житла: Латвія, Польща, Естонія

Схожа фінансова програма у Чехії компенсує до 60% загальної вартості проекту. Банк розвитку Німеччини видає подібні кредити не тільки власникам, але й орендарям житла. Завдяки цим кредитам вдалося врятувати від зносу та оновити чимало панельних будинків, адже вартість їхньої санації становила лише третину від можливих витрат на нове будівництво.

То що ж пропонують нам вітчизняні аналоги?

«70/30»

Ця енергоефективна програмадоволі популярна у Києві. За словами заступника голови КМДА Петра Пантелєєва, вона «успішно працює третій рік поспіль, а її масштаби динамічно зростають». Наприклад, в минулому році до цієї програми включили 62 київських житлових будинки, у цьому році — вже 135. Втім, мова йде лише про ті будинки, де були створені ОСББ або існують кооперативи.

«В будинку, де співвласники байдужі до долі свого будинку, де нема згоди між сусідами, енергоефективність залишиться недосяжною. Хіба що їм трапиться якийсь дуже добрий управитель, котрий включить термомодернізацію у тариф», — пояснюють у «Школі обізнаного киянина». А коштує вона недешево. Так, за даними «Економічної правди», вартість робіт з утеплення типового 9-поверхового будинку може сягати 5 млн гривень.  

Тому будинки, де буде проведена санація, визначають під час окремого конкурсу. Його проводить Департамент житлово-комунальної інфраструктури, а визначає переможців спеціальна комісія. Чи не найголовніший параметр, за яким оцінюється проект — його окупність. Це означає, що вкладені кошти мають повертатися у вигляді економії тепла та електроенергії. І чим більшою буде ця економія, тим більший бал отримає проект. Будинки, які виграли конкурс, отримують фінансові преференції. Місто оплачує 70% вартості проекту-переможця за рахунок бюджетних коштів. Мешканці мають покрити лише 30% витрат.

Але навіть якщо проект не набрав достатньої кількості балів, щоб отримати 70% компенсації, претенденти можуть «підняти ставки». Наприклад, будинок самостійно фінансує 40% вартості проекту, а КМДА, відповідно, 60%.

Проведення якісного енергетичного аудиту будинку суттєво збільшує шанси його співвласників на перемогу у конкурсі 70/30. Під час енергоаудиту спеціалісти ретельно обстежують стан будинку і готують письмові рекомендації щодо того, які саме проектні роботи будуть доцільними для його термомодернізації (облаштування нового теплового пункту, ремонт даху, встановлення енергозберігаючих вікон та дверей, утеплення фасаду, заміна освітлення на більш енергоефективне). І навіть якщо для будинку необхідний повний цикл робіт — витрати на них будуть компенсовані.

«Проект майже на мільйон гривень, частину з яких – 302 тисячі гривень – мали платити ми, фактично обійшовся будинку в 90 тисяч гривень. Перша компенсація за кредитом надійшла за 1,5-2 місяці від Урядової програми енергоефективності (46%), решту 30% від міста отримали трохи пізніше», — підраховує мешканка одного з київських будинків, якому вдалося отримати подвійне фінансування.  

«Теплі кредити»

Програма «Теплі кредити» діє в Україні з 2014 року. Її розпочинали як пілотний проект, який стимулював населення переходити на альтернативні види палива (держава частково компенсувала вартість заміни газових котлів на твердопаливні). Згодом програма поширилася і на придбання енергоощадного обладнання для власників будинків та ОСББ.

Зараз нею опікується Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження.

Цю програму реалізують чотири українських банки — Приватбанк, Укргазбанк, Ощадбанк і Укрексімбанк. Урядовці вітають появу у програмі нових банків, адже постійна конкуренція між ними — це і вища якість обслуговування, і нижча вартість кредитів. Сьогодні ці банки пропонують різні програми для власників багатоквартирних будинків. Завдяки ним можна заощадити від 40% до 70% вартості матеріалів та обладнання, необхідних для модернізації будинку.

Щоб отримати такий кредит, власники мають розробити техніко-економічне обґрунтування свого проекту й підготувати всі необхідні розрахунки. Крім того, у них має бути банківська виписка про наявність коштів на рахунку ОСББ або довідка про відкриту кредитну лінію.

Європейські програми

У 2016 році «Хмарочос» розповідав про програму термосанації київських будинків за підтримки Міністерства економіки та енергетики Німеччини. Ця програма — частина ініціативи «Енергоефективність в Україні». Заявки для участі подавали в основному мешканці п’яти- і дев’ятиповерхових будинків, зведених у 1960-80 роках. В рамках цього проекту у таких будинках мали не лише замінити вікна, ізолювати дах й оновити системи теплопостачання, але й впорядкувати зовнішній вигляд будинків.

А у липні 2017 року Європейський банк реконструкції і розвитку суттєво збільшив розмір компенсації за програмою IQ energy, також спрямованої на модернізацію і утеплення житла. Зараз вона становить 35% від суми, витраченої на утеплення (максимальна сума гранту становить 3000 євро). Цю готівку, до речі, можна знімати ще до погашення кредиту. Договори про співпрацю за програмою IQ energy підписані з Райффайзен Банком Аваль, УкрСиббанком і ОТП Банком.

«Компенсація буде виплачуватися протягом 3-5 тижнів після підтвердження електронної заявки. Її можна буде отримати не лише на основне обладнання, але і на супутні товари, а також вартість монтажних робіт, якщо вони були придбані в кредит від банків-партнерів програми, разом з основним обладнанням», — пояснював директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер.

Фото: budport.com.ua, alpinists.com.ua

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 294 днів. За цей час ми опублікували 23609 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button