Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 297 днів. За цей час ми опублікували 26304 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Британський дослідник Дармон Ріхтер запустив сайт «Монументалізм», який містить понад 200 фотографій об’єктів архітектури соціалістичних режимів ХХ століття.

Меморіальний комплекс «Сардарапат» у Вірменії. Фото: monumentalism.net
Протягом десяти років Ріхтер подорожував Східною Європою, колишнім СРСР, Далеким Сходом, Кубою – загалом понад 30 країнами. Уперше цікавість до монументалізму викликав Дім-пам’ятник Болгарської компартії на горі Бузлуджа (Хаджи Дімітр).

Основне приміщення меморіалу в Бузлуджі. Фото: monumentalism.net
«Меморіал у Бузлуджі ніколи не був корисною будівлею. У віддаленій місцині на висоті 1432 метрів його продувають вітри, а взимку заносить снігом. Болгари буквально зрушили гори, щоб його побудувати – 1974 року гірську вершину знизили на дев’ять метрів за допомогою вибухівки… Сама лише червона зірка, що гоорить на верхівці монументу, споживає енергії, як 500 будинків», – розповідає автор проекту.

Меморіальний парк Дудік у Хорватії. Фото: monumentalism.net
На сайті Monumentalism.net є низка об’єктів, розташованих у Києві: «Тарілка», Крематорій, Арка дружби народів та «Батьківщина-Мати».

Київський крематорій. Фото: monumentalism.net
«Цей сайт не має політичної позиції, окрім однієї: хороший дизайн вартий поціновування, а архітектура завжди переживатиме політику», – вважає дослідник.

Павільйон БелЕкспо у Мінську, Білорусь. Фото: monumentalism.net
Зараз більшість з об’єктів монументалізму перебувають у жалюгідному стані й розвалюються, обмальовані графіті. Також Ріхтер згадує прийняті в Україні, Болгарії, Литві та Польщі закони проти комуністичної символіки, через які архітектурна спадщина лишається беззахисною.

Пам’ятник героям-морякам у Поті, Грузія. Фото: monumentalism.net

Пам’ятник миру, Сумгаїт, Азербайджан. Фото: monumentalism.net
Ріхтер проводить екскурсії у восьми країнах Східної Європи. Також 2015 року він почав роботу над дисертацією на тему соціалістичного монументалізму.

Меморіал поблизу села Тентіште, Боснія і Герцеговина. Фото: monumentalism.net
Дивіться також короткометражний фільм про київський модернізм
Нагадаємо, наприкінці минулого року Facebook-спільнота #Savekyivmodernism опублікувала мапу архітектури модернізму Києва, починаючи з шістдесятих років.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті