У Львові презентували проект реконструкції площі перед вокзалом (відео)
Проект передбачає рознесення індивідуального і громадського автотранспорту на окремі проїзні частини, аж до повного уникнення зустрічі.
Проект передбачає рознесення індивідуального і громадського автотранспорту на окремі проїзні частини, аж до повного уникнення зустрічі.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Львові розпочинають реконструкцію Двірцевої площі перед залізничним вокзалом. Презентацію проекту, розробленого Інститутом просторового розвитку, презентував мер міста Андрій Садовий.
Наразі Двірцева площа – перше, що бачать гості Львова, прибуваючи потягом, – являє собою хаотично запаркований простір. Для руху транспорту водії залишають одну вузьку смугу навколо фонтану і скверу, а трамвайні зупинки розташовано дуже далеко від головного входу, зазначають в Інституті просторового розвитку.
«В межах воркшопів за участі німецьких експертів з транспорту, головного архітектора міста, зацікавлених осіб наше комунальне підприємство Інститут просторового розвитку опрацювало понад 20 проектних концепцій, одна з яких лягла в основу робочого проекту», – повідомляють в підприємстві.
Проект передбачає рознесення індивідуального і громадського автотранспорту на окремі проїзні частини, аж до повного уникнення зустрічі. Вулицю Чернівецьку, яка підводить транспорт до Двірцевої площі, розділяє на дві частини широка пішохідна алея.
У правій частині Двірцевої площі облаштують автостанцію з місцем для очікування автобусів. Трамвайну зупинку перенесуть ближче до входу у вокзал.
Зліва – буде зона для приватних автомобілей. Проект передбачає кількадесят майданчиків для kiss and ride – тобто швидкої висадки пасажирів. Надовго залишити машину можна на паркінгах на 400 паркомісць. Під самим сквером буде підземний паркінг.
У проекті передбачено доступ велосипедистів до вокзалу, поки що смугою, спільною з громадським транспортом.
Перед входом у Львівський вокзал облаштують великий пішохідний простір. Проект передбачає, що тут домінуватиме пішохід. Нинішний фонтан демонтують, натомість буде побудовано фонтан за сучаснішим дизайном.
Втілювати проект почнуть у 2019 році, реконструкція триватиме два роки, до кінця 2020-го.
https://www.facebook.com/andriy.sadovyi/videos/229677627948414/
Нещодавно за проектом Інституту просторового розвитку завершили капітальний ремонт вулиці Сельських у Франківському районі Львова. Особливість вулиці у концепції спільного простору – по всій її ширині можуть пересуватися як автомобілі, так і пішоходи. Дивіться також, як у Львові реконструювали вулицю Рутковича біля Стрийського парку.
На початку липня Львівська міська рада затвердила план розвитку транспорту до 2020 року, який передбачає кардинальні зміни в організації транспорту.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті