Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 9 років та 274 днів. За цей час ми опублікували 23467 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Київський завод «Буревісник» – одне з трьох підприємств в Україні, де можна виготовляти апарати штучної вентиляції легенів (ШВЛ).

Наприкінці березня в Укроборонпромі заявили, що розглянуть можливість перезапуску виробництва через потребу в таких апаратах в умовах пандемії коронавірусу. Після цього низка ЗМІ перевірила, в якому стані перебуває завод.

Розташований на вулиці Здолбунівській, «Буревісник» виготовляв апарати ШВЛ («Фаза-8», «Малятко», «БРИЗ», «БРИЗ-Т») до 2008 року, але збанкрутів через кризу. Того року підприємство отримало від уряду останнє велике замовлення, але оплата за нього так і не надійшла.

За даними Mind, вартість апарату «БРИЗ» – близько 270 тисяч гривень, у той час як, наприклад, німецькі аналоги фірми Draeger коштують від 40 тисяч євро (понад мільйон гривень).

Кадр із репортажу Громадського

Наразі у підприємства понад 110 мільйонів гривень боргу. Будівлю відрізано від комунікацій – немає ані енергії, ані водопостачання. На заводі працює 59 людей, переважно охоронці, виявило Громадське.

Радіо Свобода та Reuters також опублікували фото з занедбаних цехів «Буревісника».

«Комп’ютер з технічною інформацією зник, а інженери, які проєктували апарати ШВЛ, звільнилися або вийшли на пенсію, деякі померли. Чиновники знайшли людину, яка знала, де зберігаються роздруківки з кресленнями і документацією. Він працював у місцевому супермаркеті», – пише Радіо Свобода.

Директор заводу Ігор Ходзіцький розповів Громадському, що лише для поновлення документації та сертифікатів знадобиться близько місяця. А ще потрібно оновити виробниче обладнання та підготувати штат та закупити складники.

Заступник директора Укроборонпрому Мустафа Найєм вважає, що проблема також в обсягах продукції, яку може виготовляти «Буревісник».

«Приватні підприємства, які зараз працюють і виготовляють такі апарати, виготовляють 5-20 апаратів, нам потрібно близько 20 тисяч», – зазначив він.

Найєм сказав Reuters, що завод дуже старий і навряд чи зможе відновити виробництво.

Фото: Андрій Новіков, Громадське

Станом на 28 березня, державні і муніципальні структури закупили 385 апаратів штучної вентиляції легень. Тоді ж, за даними МОЗ, в інфекційних лікарнях України налічувалося трохи більше 3500 апаратів штучного дихання.

При цьому, скажімо, перевірка Київської міської клінічної лікарні №17 показала, що з 24 апаратів ШВЛ робочі – лише шість.

Водночас закупити апарати ШВЛ зголосилася низка бізнесів: мережа «Сільпо» повідомила, що вже замовила 12 апаратів, аналогічні заявив зробили «Епіцентр», «Астарта», WOG та інші.

Апарати штучного дихання необхідні приблизно 2,3% хворим на COVID-19, бо вірус переважно уражає легені.

Фото обкладинки: Андрій Новіков, Громадське

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button