Чому Київ закупає китайські камери спостереження і чим вони можуть бути небезпечні?
HikVision є фактично монопольним постачальником систем відеонагляду для Києва.
HikVision є фактично монопольним постачальником систем відеонагляду для Києва.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Київ закупає обладнання для відеоспостереження у компанії HikVision, яка належить державному підприємству Китаю, і саме її камери використовуються в КНР як інструмент репресій, пише Заборона.
HikVision є фактично монопольним постачальником систем нагляду. Так, у 2018 році Наші гроші писали про те, що монополію HikVision на вуличні відеокамери для Києва вибудовували через державні закупівлі.
У Центрі опрацювання даних пояснюють, що команія HikVision охочіше йшла на співпрацю, ніж інші компанії. Середня вартість такої камери – 500-1000 доларів. Для порівняння, шведські камери, рекомендовані для відеонагляду на дорогах, коштують 1200-1500 євро.
СЕО вінницького стартапу IncoreSoft Олег Сивинюк каже, що характеристики, заявлені у китайських камерах, часто не відповідають дійсності, камери також часто ламаються. Наприклад, у 2018 році на одному з пішохідних переходів у Києві автомобіль збив дівчину. Поряд були три камери, які не працювали, і водія так і не знайшли.
Крім того, у 2017 році група реагування на кіберзагрози ICS-SERT перевірила низку моделей HikVision і виявила, що у них вбудовано механізм несакнціонованого прихованого доступу до пристроїв (backdoor). Сивинюк припускає, що дані з камер можуть надходити на китайські сервери.
«Заборона» наводить приклад спроби замаху на співробітника розвідки Мінооборони у 2019 році, коли злочинець намагався встановити вибухівку на автомобілі, але сам загинув від вибуху. У матеріалах суду йдеться, що загиблий дізнався про розташування автівки з бази даних smart city – доступ до системи йому ніби-то надав родич із податкової поліції Києва.
Директор департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА Юрій Назаров, який нещодавно звільнився з цієї посади, запевняє, що система відеоспостереження Києва закрита, не має підключення до інтернету, і програмне забезпечення виключає будь-яке несанкціоноване втручання.
Зараз HikVision пропонує використовувати обладнання для боротьби з коронавірусом – а саме термометричних тепловізорів, які розпізнають людей із підвищеною температурою. У квітні КМДА без тендеру уклала з HikVision договір про закупівлю 400 таких камер на 65 мільйонів гривень. Після того, як закупівлю перевірила Державна аудиторська служба, договір було розірвано.
Між тим, у Києві вже встановлено 5000 камер спостереження, проте згодом будуть встановлені ще 3000. Торік Київ посів 49-те місце за кількістю камер на душу населення. У першій п’ятірці – китайські міста.
Фото: Etienne Girardet, Unsplash
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті