«Дія» та Opendatabot спростовують, що зловмисники беруть персональні дані з їхніх реєстрів
Ці сервіси фігурували в розслідуванні Нацполіції по справі торгівлі персональними даними українців у Telegram-боті.
Ці сервіси фігурували в розслідуванні Нацполіції по справі торгівлі персональними даними українців у Telegram-боті.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Національна поліція проводить розслідування роботи Telegram-бота, що продавав персональні дані українців, серед яких номери паспорта, прописка, телефон, дані водійських прав тощо. Наразі правоохоронці з’ясували, що шахраїв отримували дані не з додатку «Дія» та не з бази даних Opendatabot. Про це повідомляють офіційний сайт Нацполіції та сторінка у Facebook сервісу.
У повідомленні йдеться про те, що інформація про вразливість додатку «Дія» та кібератаку на нього не підтвердилася (це припущення висловлювали користувачі в соцмережах).
За даними поліціянтів, бази даних, які продавав бот, «мають ознаки фрагментарних наборів даних, скомпільованих з різних джерел». Серед них відомство назвало й «Опендатабот», що надає доступ до відкритих держреєстрів.
Натомість, співзасновник «Опендатаботу» Андрій Хорсев спростував можливість витоку даних з сервісу та зазначив, що «Опендатабот» не містить персональних та банківських даних українців, дані боту отримані виключно з офіційних джерел (даних data.gov.ua та офіційного API Мін’юсту). Він також наголосив, що Нацполіція не зверталась до нього в рамках досудового розслідування.
«Подібні заяви ставлять під загрозу не тільки ділову репутацію Опендатабот, але і процес відкриття даних в Україні. Якщо Нацполіція продовжить просувати цю ідею, українці втратять ті відкриті дані, над якими працювали в останні п’ять років», — йдеться в заяві Opendatabot.
Водночас, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що бот не міг отримувати дані з «Дії», бо додаток не має бази даних і не накопичує такої інформації. Кількість інформації, доступної в боті UA Baza Bot, набагато перебільшує обсяги, з якими працює «Дія».
За фактом роботи Telegram-каналу UA Baza Bot поліція розпочала кримінальне розслідування за ст. 361 (злом комп’ютерних систем і мереж). Відомство повідомляє, що робота самого бота зупинена.
Раніше у месенджері Telegram працювали два боти, що за гроші шукали персональні дані українців за номером телефону. Один з ботів вже не працює, а за посиланням іншого тепер діє сторінка з мемами. Проте UA Baza Bot працює й досі.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті