Колумб без голови: протестувальники зносять пам’ятники «расистам і работорговцям»
У Бельгії демонтували статую короля Леопольда II, а у Ричмонді втопили у річці Колумба.
У Бельгії демонтували статую короля Леопольда II, а у Ричмонді втопили у річці Колумба.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
На хвилі протестів, викликаних вбивством чорношкірого Джорджа Флойда у Міннеаполісі, протестувальники зносять та пошкоджують пам’ятники історичним постатям, які були пов’язані з расизмом, колоніалізмом та работоргівлею.
У Вікіпедії вже з’явився перелік пам’ятників, які або вже зруйнували, або демонтують у майбутньому. Він налічує кількадесят монументів у США, Великій Британії та Бельгії. Щодо низки з цих об’єктів вже давно точаться суперечки або ідуть судові процеси. Подекуди протестувальники, в яких увірвався терпець, перейшли до «прямої дії», подекуди – продовжуватимуть домагатися знесення у легітимізований спосіб.
Так, у Бостоні протестувальники відламали голову статуї Христофора Колумба. У Ричмонді, штат Вірджинія, інший пам’ятник мореплавцю кинули в озеро. На Колумба покладають відповідальність за завоювання Америк, геноцид місцевого населення та подальшу історію рабства, повідомляє New York Post.
У бельгійському місті Антверпен протестувальники розмалювали статую короля Леопольда II, за царювання якого у ХІХ столітті було винищено понад 10 мільйонів жителів колонізованого Конго – майже половина населення. 9 червня пам’ятник демонтували та перенесли до музею, повідомляє DW.
Неоднозначну реакцію соцмереж викликав напис «Був расистом» на пам’ятнику Вінстону Черчиллю у Лондоні. Для багатьох ця постать асоціюється з протистоянням нацистській Німеччині у Другій світовій війні.
«Всі його заслуги як принципового опонента Гітлера… не скасовують того, що Черчилль був расистом – і йдеться не просто про купу побутових забобонів… а про його свідому імперіалістичну політику як захисника Британської імперії: від горезвісного “Не можу зрозуміти цієї огиди до застосування газу. Я переконаний прихильник використання отруйного газу проти нецивілізованих племен”… – до голодомору в Індії 1942-1943 років», – коментує історик та експерт із міжнародної політики Денис Пілаш.
Мер Лондона Садік Хан анонсував перегляд суперечливих історичних пам’ятників та топонімів.
У Бристолі протестувальники повалили та кинули у річку пам’ятник работоргівцю XIX століття Едварду Колстону. Як зазначає Пілаш, Колстон переправив в якості рабів близько 84 тисяч африканських чоловіків, жінок і дітей. Ще 19 тисяч загинули під час перевезення, не рахуючи самих моряків, які теж масово гинули через незадовільні умови на кораблях.
«Ця контора перевезла найбільше невільників в історії трансатлантичної работоргівлі, обійшовши всіх інших конкурентів. На цих кривавих прибутках Колстон, який деякий час був депутатом від торі, лицемірно займався “меценатством” і “філантропією”», – пише історик.
Адміністрація Оріель-коледжу при Оксфордському університеті оточила сіткою статую колоніаліста Сесіля Родса для захисту від прихильників руху Black Lives Matter. Родс очолював колоніальну експансію у Південній Африці. Філософиня Ганна Арендт порівнювала його з Гітлером.
Нагадаємо, протести у США почалися після вбивства поліцейським Дереком Шовіном чорношкірого Джорджа Флойда у Міннеаполісі 25 травня. Флойда затримали за підозрою у спробі розплатитися фальшивою купюрою. У кримінальній справі проти Шовіна вказано, що він тримав коліно на шиї затриманого протягом 8 хвилин і 46 секунд, що й призвело до смерті. Протести поширилися на інші країни.
На обкладинці: Порожній постамент пам’ятника Колстону. Фото: Вікіпедія
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті