Смерть Кучапіна: активісти вимагають прозорого розслідування, поліція каже про ймовірне самогубство
Родина волонтера, який допомагав бездомним людям, підтвердила, що той залишив передсмертну записку.
Родина волонтера, який допомагав бездомним людям, підтвердила, що той залишив передсмертну записку.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Сьогодні, 25 липня, в Києві, у Лютеранській церкві святої Катерини, попрощалися із Олексієм Кучапіним, керівником громадської організації «Дім милосердя», яка опікується бездомними людьми, допомагаючи їм знайти житло, роботу, родичів та відновити документи.
Вчора ввечері, 24 липня, його пам’ять вшанували на Південному вокзалі, де він допомагав безхатькам, а вранці того ж дня кілька десятків містян вимагали під будівлею МВС «неупередженого розслідування» його смерті.
Більше тижня тому 39-річний Кучапін повідомив рідним, що їде у місто Дніпро на BlaBlaCar. Після цього він зник, відключивши телефон та видалившись з усіх чатів з допомоги бездомним. Згодом у BlaBlaCar повідомлять, що за його участі на платформі не було зареєстровано жодної поїздки ще з початку липня.
Через п’ять днів, 21 липня, поліція знайшла його тіло у квартирі на вулиці Комбінаторній. Раніше Кучапін орендував її для тих бездомних, яких вдавалося забрати з вулиці. У Деснянському управлінні поліції повідомили, що слідчі не виявили у квартирі слідів боротьби, а на тілі — ознак насилля. Відтак його смерть назвали «на 90% природною».
За два дні зовсім іншу версію загибелі Кучапіна оприлюднив священик Захарія Керстюк; саме він 20 липня написав у Facebook про його зникнення. Раніше Керстюк був кліриком Київської єпархії УПЦ (МП), а потім став допомагати бездомним. Наразі він — один із модераторів сторінки bezdomnie.ua в Instagram, де висвітлюється діяльність його волонтерської групи.
Священик вважає, що смерть Кучапіна — це «умисне вбивство, сліди якого допомагає приховувати поліція». За його словами, правоохоронці, що працюють на вокзалі, неодноразово погрожували Олексію розправою. Керстюк стверджує, що Кучапін дуже заважав організаторам «жебрацького бізнесу під поліцейським прикриттям», які змушують людей старцювати на Центральному вокзалі.
Читайте також: «Це люди, а не “бомжі”»: кияни розповідають, чому стали допомагати бездомним — і що для них може зробити місто
Його думку частково розділяють і люди, які вчора вийшли на протест під МВС, вимагаючи «чесного і об’єктивного розслідування». Головним мотивом акції стала недовіра до слідчих, які займалися цією справою.
Так, мітингувальники нарікали, що поліція до останнього не повідомляла про смерть Кучапіна його дружину, а згодом — не давала їй опізнати тіло. Слідчим також закидали, що ті поспіхом, за кілька годин, провели всі експертизи, а потім — не стали опечатувати квартиру, дозволили її власнику одразу винести на смітник скривавлений диван, на якому знайшли Олексія, і провести у помешканні «генеральне прибирання».
Вважають підозрілим і те, що поліція раптом згадала про пігулки та записку, які нібито також були у квартирі — хоча у перших повідомленнях вони взагалі не фігурували.
«Нас намагаються запевнити, що глибоко віруюча людина, у розквіті сил, у якої щойно народилася дитина і яка мала далекоглядні плани щодо подальшої допомоги незахищеним людям — просто взяв і вчинив самогубство», — обурювався один із протестувальників.
«Люди, які займаються добрими справами, завжди комусь заважають. Таким був і Кучапін — він заважав заробляти гроші на бездомних, не давав їх кривдити та знущатися над ними. Такі, як він — “незручні” громадяни, тож їх потрібно позбуватися. А нинішня система, очолювана “потужним міністром”, залишає такі випадки безкарними, заохочує і далі вбивати активістів, що ми бачимо по всій країні», — підтримала його інша учасниця акції.
Натомість заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко і речник МВС Артем Шевченко, що вийшли до мітингуючих, запевняли, що слідство проводиться цілком об’єктивно і перебуває на особистому контролі, а жоден факт не буде замовчуватися.
Речники також заявили, що всі слідчі дії були проведені відповідно до закону, а про погрози Кучапіну їм нічого невідомо — натомість чомусь наголосили, що сам Олексій на початку 2000-х мав судимість, а пізніше його нібито підозрювали у шахрайстві.
— Тіло знайшли після того, як власник квартири, який спершу не міг зв’язатися із Кучапіним, а потім — потрапити до квартири, викликав поліцію, — пояснював Шевченко. — Біля нього були знайдені пігулки, які зараз перевіряють експерти, а також записка — судячи з її змісту, передсмертна. На той час з моменту смерті минуло п’ять діб; те, що ви бачили на дивані — це не кров, а рідина, що завжди виділяється з мертвого тіла.
«Що ж стосується викинутого дивану, то він і не міг бути речовим доказом: за ніч у квартирі були проведені всі необхідні експертизи, а що робити з нею далі — вирішує лише власник. Також у нас є покази свідка — жінки, яка спілкувалася із ним у цій квартирі, і чула від нього натяки, що скоро його не стане».
Пізніше, вже на сьогоднішній прощальній церемонії, наявність передсмертної записки нібито з почерком Кучапіна підтвердила його дружина. Про це сказав Олег Магдич, один із керівників протестантської церкви «Койнонія». Ще один служитель лютеранської церкви Ігор Шемігон наголосив, що «Дім милосердя» ніколи не мав конфліктів із поліцією — і та навпаки часто допомагала волонтерам у роботі з бездомними.
Раніше схожу позицію висловила і офіційна сторінка «Дому» у Facebook, повідомивши, що «поліція спрацювала професійно» і що «жодних претензій до органів влади немає». Згодом отець Керстюк звинуватить волонтерів у тому, що вони «заминають справу під тиском поліції». У відповідь «Дім милосердя» наголосив у сьогоднішньому дописі, що його волонтери «не знайомі з Керстюком особисто» та вважають інформацію, що той надає, «більшою мірою його власними домислами і маніпуляціями».
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті