Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: Peter Ivey-Hansen, Unsplash

З початку пандемії COVID-19 Швеція виокремилися з-поміж інших країн своїм нетиповим підходом. Тут не запроваджували локдауну, містяни продовжували сидіти в кав’ярнях і займатися у спортзалах, а учні – ходити до школи. Шведський підхід викликав різні реакції – від захоплення до засудження.

У статті, опублікованій днями в журналі Science, аналізується, скільки життів коштувала Швеції така стратегія боротьби з коронавірусом, які культурні особливості її зумовили і наскільки виправданою вона була.

Таймлайн епідемії у Швеції

«Архітектор» шведського підходу – головний епідеміолог Швеції Андерс Тегнелл. Він будував стратегію протидії коронавірусу, спираючись, зокрема, на припущення, що безсимптомні носії вірусу не є активними розповсюджувачами, а відтак носіння масок не має доведеної ефективності. 5 квітня Тегнелл навіть надіслав листа до Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності, в якому застерігав від рекомендацій носити маски.

Андерс Тегнелл. Фото: wikipedia.org

Тож шведська влада активно відмовляла людей від носіння масок. Вважалося, що це лише сприяє паніці та надає хибне відчуття безпеки. Більше того, відомо про випадки звільнення медиків, які вдягали маски. Аж до кінця літа родичів, друзів і колег тих, хто захворів на COVID-19, заохочували ходити на роботу чи до школи, якщо вони не мають виражених симтомів. Тестування довгий час лишалося на низькому рівні, а відслідковування контактних осіб покладали виключно на особисту відповідальність захворілих.

Під час шкільних канікул наприкінці лютого тисячі шведських сімей поїхали відпочивати в Альпи – якраз тоді з’явилися перші повідомлення про спалах коронавірусу на півночі Італії. Як згадує шведська вірусологиня Лєна Айнхорн, чимало туристів питали, чи варто скасувати поїздку, але влада відповідала, що не потрібно, а також не наполягала на карантині після повернення.

Сьомого березня 30 тисяч людей відвідали фінал національного відбору на Євробачення у Стокгольмі.

12 березня Управління охорони здоров’я Швеції розпорядилося тестувати лише тих, хто має серйозні симптоми. Масові зібрання обмежили 500 особами і скасували заняття у старших класах шкіл. У цей самий час сусідня Норвегія вже повністю закривала школи, заклади та кордони.

У квітні Швеція пережила сплеск смертності, щодоби реєстрували по 90-100 летальних випадків. При цьому критики вважають ці цифри значно заниженими – адже далеко не всі померлі проходили тест на COVID-19. Найбільше пандемія вразила будинки для літніх людей, де близько тисячі хворих померли протягом кількох тижнів. У Стокгольмі від вірусу померли 7% із 14 тисяч мешканців таких будинків.

Кількість смертей щодоби. Графік: worldometers.info

Шведські лікарні не були переповнені – тому що багатьох серйозно хворих просто не шпиталізували. У березні лікарні отримали розпорядження не приймати до реанімацій пацієнтів старших за 80 років і хворих із індексом маси тіла більш ніж 40 – вважалося, що вони й так не переживуть хворобу. За повідомленнями ЗМІ, також у шпиталізації відмовляли і молодим людям, мовляв, одужають самі. У будинках опіки хворим давали морфій замість кисню.

Іншим джерелом інфекції могли стали школи. Управління охорони здоров’я дійшло висновку, що закриття шкіл не матиме суттєвого впливу на розповсюдження коронавірусу. Дітей при цьому практично не тестували. Коли у червні таки дозволили перевіряти дітей із очевидними симптомами COVID-19, кількість виявлених випадків серед них стрибнула з 20 до 100 на тиждень. Утім, у липні уряд знов змінив думку і рекомендував не тестувати дітей до 16 років.

Фото: folkhalsomyndigheten.se

За офіційними даними, у Швеції в 70 дітей діагностували мультисистемний запальний синдром (специфічне ускладнення COVID-19), в той час як у Фінляндії – щонайбільше у п’яти.

Суспільство згоди

На піку захворюваності 14 квітня група з 22 науковців опублікувала гучну критичну заяву, в якій стверджувала, що заходи боротьби з коронавірусом зазнали поразки. Автори зауважували, що у період 7-9 квітня у Швеції померло більше хворих на коронавірус у перерахунку на кількість населення, ніж в Італії, де спалах набув катастрофічних масштабів, і вдесятеро більше, ніж у сусідній Фінляндії.

Цей лист порушив одне з найсильніших табу шведського суспільства – не висловлювати відкриту незгоду. Якщо ж невдовлення надто сильне, його прийнаймні намагаються виразити у загальних рисах, не апелюючи до особистостей. Колеги соромили учасників групи «Двадцяти двох» за таку неповагу до суспільної думки.

«Певно, у Швеції надто сильна культура згоди… Для науки ж нормально мати суперечки», – вважає кардіолог Горан Ханссон.

Немає значення, навіть якщо ти висловлюєш думку, прийняту в міжнародній науковій спільноті, – Швеція існує ніби в паралельній реальності, пояснює епідеміологиня Неле Брюсселерс. Суспільний осуд змусив науковицю повернутися до рідної Бельгії.

Так само з суспільним осудом зіткнулися лікарі, які наважилися носити маски всупереч консенсусу. Офтальмологиню Агнєшку Говорушко з Ландскруни двічі відчитали за те, що вона оглядала пацієнтів у захисній масці. А пульмонологиня Дорота Шльосовська зі Сундсвалля заявила, що однією з причин відмови у поновленні контракту з нею стало саме носіння маски. Їй закидали, що в масці вона виглядає непривітно, і пацієнтам складніше її розуміти.

Офтальмолог Бйорн Ліндстрьом із міста Фалун розповідає, що довгий час був єдиним лікарем у масці в його лікарні. Нещодавно керівництво клініки зізналося, що вже три тижні бореться зі спалахом COVID-19: захворіли десятеро пацієнтів кардіології та 12 працівників. Станом на кінець вересня вже весь штат лікарні носив захисні екрани.

До чого тут колективний імунітет?

Поширена думка, що розробляючи план протистояння коронавірусу, Тегнелл передусім спирався на ідею колективного імунітету. Передбачається, що коли кількість людей, які перехворіли та здобули індивідуальний імунітет проти вірусу, досягне певного рівня, ланцюжки передачі інфекції розірвуться. У випадку коронавірусу це явище не досліджене, проте вчені називають цифри від 40% до 70% – такий пороговий відсоток членів суспільства, які мають перехворіти.

12 жовтня голова ВООЗ Тедрос Гебреєсус назвав колективний імунітет як метод боротьби з коронавірусом «просто неетичним».

Для прикладу, в Україні летальність COVID-19 у вересні становила 2,1% (і уряд при цьому заявляв, що цей показник – один із найнижчих у світі). Припустімо, що Україна знімає всі обмеження і дає коронавірусу повну свободу трансмісії в очікуванні на досягнення рівня зараження, необхідного для колективного імунітету. Якщо взяти найнижчий спекулятивний поріг у 40%, за населення 42 мільйона від епідемії помруть близько 353 тисяч українців до того, як буде досягнуто колективного імунітету.

Інша проблема – індивідуальний імунітет не завжди може замінити вакцину. Вже відомо про випадки повторного зараження COVID-19. Вчені пояснюють це тим, що під час першого зараження організм може не виробити достатній імунітет.

Фото: Pixabay

Сам Тегнелл заперечував, що шведський підхід спрямований на досягнення колективного імунітету. Водночас його листування, до якого шведські ЗМІ отримали доступ за вимогою законодавства, свідчить, що головний епідеміолог таки обговорював ідею, зокрема припускав, що цьому сприятиме відмова від закриття шкіл. У відповідь на листа його колега зауважує, що такий крок натомість збільшить захворюваність серед літніх людей на 10%, на що Тегнелл припускає: «Можливо, це вартує тих 10%?»

Наслідки

Рекордну кількість захворілих на коронавірус у Швеції фіксували наприкінці червня, потім цифри стали падати, і вже на початок вересня процент позитивних тестів знизився аж до 1,2%. Є припущення, що цьому сприяла шведська традиція полишати міста на літні канікули та проводити кілька місяців на дачах подалі один від одного (у березні в Норвегії, до речі, заборонили пересиджувати карантин на дачах через побоювання, що це перевантажить сільські лікарні). Із вересня крива захворюваності знов поволі поповзла вгору.

Динаміка захворюваності у Швеції (кількість нових випадків щодоби). Графік: worldometers.info

Загалом у 10-мільйонній Швеції на коронавірус захворіли понад 100 тисяч людей, померли 5,9 тисячі. Для порівняння, у сусідній Норвегії – 15,7 тисяч випадків, 277 летальних, у Фінляндії – 12,5 тисячі, 346 летальні (населення обох країн – близько 5,5 мільйонів).

Якщо порівнювати з країнами, які зазнали найбільшого удару пандемії, то в перерахунку на кількість населення смертність у Швеції приблизно дорівнює смертності у США і майже дорівнює смертності в Італії. І приблизно вп’ятеро разів перевищує смертність в Україні.

Загальна статистика смертності, яку деякі дослідники вважають надійнішим показником справжнього масштабу захворюваності, також свідчить про серйозні втрати. При цьому найсильніше пандемія вдарила по бідніших верствах та мігрантських громадах, які лишаються доволі сегрегованими у напозір егалітарній Швеції. Так, із березня по вересень померли 111 вихідців із Сомалі та 247 із Сирії, в той час як за попередні п’ять років середня смертність серед представників цих громад становила 34 та 93 відповідно.

Порівняльні криві «понаднормової» смертності у Швеції та сусідніх країнах: Англії та Вельсі, Німеччині, Норвегії та Данії. Графік: science.sciencemag.org

Тегнелл повторював, що шведська стратегія ґрунтується на збереженні холістичного, цілісного погляду, тобто балансі ризиків від вірусу з одного боку та шкоди від локдауну – з іншого. При цьому він наголошував, що захист економіки не був самоціллю. У будь-якому разі шведська економіка зазнала втрат, співмірних із втратами сусідів, які запроваджували суворий карантин, оскільки експорт та споживання різко знизилися.

Так чи інак, шведський експеримент добігає кінця і країна поступово запроваджує ті ж заходи, що і її європейські сусіди. Швеція нарощує кількість тестувань і вже зрівнялася за цим показником із Норвегією. Почали тестувати дітей від шести років. Першого жовтня зобов’язали членів родин, де є хворий на коронавірус, лишатися на домашньому карантині протягом семи днів навіть за відсутності симптомів.

Критично налаштовані вчені, однак, вважають, що цього недостатньо, і слід запровадити масковий режим та обмежити заповнюваність громадського транспорту.

Шведський уряд створив спеціальну комісію, яка розслідуватиме виправданість обраної навесні стратегії. Попередні результати розслідування мають з’явитися вже в листопаді цього року.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button