На Мангеттені встановили скульптуру Медузи Горгони як уособлення #MeToo і жіночої люті
У давньогрецькому міфі Персей відрубує голову Медузі. У сучасній інтерпретації – все навпаки.
У давньогрецькому міфі Персей відрубує голову Медузі. У сучасній інтерпретації – все навпаки.
Фото: mwthproject.com
13 жовтня на Центральній вулиці у Мангеттені, Нью-Йорк, встановили скульптуру Медузи Горгони з головою Персея в руці. Ця постать із давньогрецької міфології має символізувати рух #MeToo, жіночу лють та тріумф жертв сексуального насилля, повідомляє The New York Times.
Бронзову статую заввишки більш як два метри розташували навпроти будівлі Кримінального суду, де судили Гарві Вайнштейна. Утім, ідея встановлення Медузи передувала цьому скандальному процесу – крім голлівудського продюсера тут розглядали чимало інших справ, пов’язаних із сексуальним насильством до жінок.
Кадр із репортажу WABC TV
Автор скульптури – Лучано Гарбаті, художник італійсько-аргентинського походження. Він створив фігуру Медузи у 2008 році й на той час не асоціював свою роботу з фемінізмом. Руху #MeToo тоді ще не існувало.
Медуза Гарбаті обігрує скульптуру Бенвенуто Челліні «Персей з відрубаною головою Медузи Горгони» XVI століття. Сучасний автор перевертає ролі, зміщуючи фокус на жіночу постать та віднаходячи жінку за образом чудовиська. Цікаво, що Гарбаті сам слугував моделлю для відрубаної голови Персея.
Ліворуч «Персей з головою Медузи» Бенвенуто Челліні. Праворуч – «Медуза з головою Персея» Лучано Гарбаті. Фото: Вікіпедія
Згідно з давньогрецьким міфом, Медузу зґвалтував Посейдон у храмі Афіни. Афіна ж вирішила покарати саме Медузу, перетворивши її волосся на змій і засудивши на вічне перебування у темряві й самотності. Погляд Медузи перетворював усе живе на камінь. Персею вдалося відтяти Медузі голову за допомогою щита з дзеркальною поверхнею.
Художнику видався промовистим епізод із покаранням Медузи – Гарбаті зазначає, що сотнями років жінок звинувачували у тому, що вони стали жертвами зґвалтування.
Фото: facebook.com/mwthproject
Чимало кому сподобалася скульптура, та лунала й критика. Зокрема, звернули увагу на те, що символ руху, започаткованого чорношкірою жінкою, створив білий чоловік.
Скульптура Медузи з головою Персея стоятиме на Мангеттені до кінця квітня 2021 року.
Гарбаті також продає на своєму сайті зменшені копії великої скульптури. Вартість кожної – 750 доларів, 10% з яких ідуть Національному жіночому правовому центру.
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті