Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: MJ Haru, Unsplash

Міністр фінансів Південної Кореї Хон Нам-кі змушений виселитися з орендованої ним квартири в Сеулі внаслідок нових правил оренди, які ж сам і запровадив, повідомляє Reuters.

Система оренди житла у Південній Кореї дуже специфічна. Є два способи зняти житло, перший з яких – вольсе – більш-менш зрозумілий для європейця. Він передбачає внесення застави та щомісячну орендну плату. Договір оренди зазвичай укладається на два роки.

Другий спосіб – чонсе, який не передбачає щомісячних виплат, але вимагає внесення великої суми застави, яка може сягати 70% вартості житла. Орендар при цьому може жити у квартирі фактично безкоштовно й отримати назад повну суму застави після завершення терміну контракту – що стандартно становить два роки. Вигода для власника житла – в тому, що цю значну суму він може покласти на депозит або пустити в обіг.

Через специфіку системи більшість південнокорейців переїжджають у нове житло кожні два-три роки.

Фото: J Shim, Unsplash

Проблема полягає в тому, що вартість житла і відповідно, сума застави чонсе постійно зростає. За останні три роки – у півтора рази. Не випадково саме проблемі доступності житла присвячено корейський фільм «Паразити», що здобув кілька «Оскарів» та Золоту пальмову гілку Каннського кінофестивалю.

60-річний міністр Хон належить до «старої гвардії» корейських посадовців, яких звинувачують у неспроможності впоратися з ростом цін на житло. У липні набули чинності запроваджені за його ініціативою нові правила, які б мали захищати орендарів та сповільнити ріст суми застав.

Реформа оренди житла накладала обмеження на збільшення суми застави до 5%, а також дозволяла орендарям подовжувати дворічні контракти на ще два роки, за умови якщо власники житла не вирішать самі оселитися у своєму помешканні.

Перед тим, як нові правила набули чинності, орендодавці почали масово звільняти орендовані квартири, щоб встановити для нових мешканців значно вищі застави, які вони не зможуть переглядати наступні чотири роки.

Фото: Emile-Victor Portenart, Unsplash

Договір оренди міністра Хона закінчується у січні, й повідомляється, що тоді в орендовану ним квартиру планує заселитися власник. Хон знімає трикімнатну квартиру неподалік будівлі парламенту. Вартість застави чонсе для подібної квартири в цьому районі виросла на 32% за останні три місяці і в середньому складає понад 730 тисяч доларів. У жовтні Хон зізнався, що досі не знайшов інше житло, куди б він міг переїхати до кінця року.

Сеульські орендодавці зловтішаються на інтернет-форумах і закликають один одного не здавати міністрові квартиру, а також радять йому розбити намета біля парламенту.

Водночас Хон сам є власником двох квартир, та не може заселитися в жодну. Одна з них ще у процесі будівництва, а іншу він здає в оренду, й орендарі скористалися новими правилами та подовжили договір оренди ще на два роки.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button