У Львові не вводитимуть карантин вихідного дня, бо це «не вплине на епідеміологічну ситуацію»
Карантин вихідного дня у Львові позбавить доходів близько 50 тисяч працівників та власників малого і середнього бізнесу.
Карантин вихідного дня у Львові позбавить доходів близько 50 тисяч працівників та власників малого і середнього бізнесу.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 104 днів. За цей час ми опублікували 24823 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Львові не підтримала рішення Кабінету міністрів про запровадження карантину вихідного дня. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. Заклади на вихідні зможуть працювати як і раніше, з дотриманням протиепідеміологічних заходів.
Мер міста зазначив, що карантин вихідного дня лише у Львові позбавить доходів близько 50 тисяч працівників та власників малого і середнього бізнесу.
На його думку, такі непослідовні заходи ніяк не вплинуть на епідеміологічну ситуацію.
Крім цього, у Львові впродовж вихідних працюватиме Центр підтримки підприємництва, де консультуватимуть підприємців у випадку виникнення непорозумінь. За словами Садового, також місто формує мобільні юридичні групи, які надаватимуть оперативну допомогу.
Кабінет міністрів 11 листопада підтримав ініціативу Міністерства охорони здоров’я щодо запровадження карантину вихідного дня з 14 до 30 листопада 2020 року. На вихідних заборонятиметься робота ТРЦ, спортзалів, фітнес-центрів, басейнів, театрів і проведення масових заходів. Крім того, заборонено приймати відвідувачів у барах, ресторанах, кафе та установах розважальної сфери.
За даними дослідження компанії по автоматизації кафе і ресторанів Poster, на суботу та неділю припадає основна частина виручки закладів громадського харчування. У вихідні дні ресторани заробляють в середньому 41% від свого тижневого обороту, бари – 40%, піцерії і кальянні – 35%, фастфуди – 31%, кондитерські – 30%.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті