За час пандемії 10 найбагатших людей світу заробили стільки, що вистачило б на вакцини для всієї планети
Попри рецесію у світовій економіці з початку пандемії капітал тисячі мільярдерів зріс на 3,9 трильйона доларів.
Попри рецесію у світовій економіці з початку пандемії капітал тисячі мільярдерів зріс на 3,9 трильйона доларів.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Під час пандемії статки десяти найбагатших людей світу зросли на суму, якої вистачило б на вакцини проти коронавірусу для всього людства. Про це йдеться у звіті британської організації Oxfam.
«З початку пандемії загальна сума статків десятьох найбагаших людей збільшилася на пів трильйона доларів, – цього більш ніж достатньо, щоб закупити вакцину проти COVID-19 для всіх, а також гарантувати те, що фінансово постраждалі від пандемії не опиняться за межею бідності», – зазначають автори звіту.
Так, статки Ілона Маска зросли на 128,9 мільярда доларів, а Джефа Безоса – на 78,2 мільярда доларів.
Дослідження виявило, що тисяча найбагатших людей – переважно білих чоловіків – протягом лише дев’яти місяців компенсували збитки, завдані їхнім статкам через пандемію. Для порівняння, після фінансової кризи 2008 року мільярдерам знадобилося п’ять років, щоб відновити капітал до докризового рівня.
У березні 2020 року, коли пандемія коронавірусу охопила Європу та США й уряди запровадили локдауни, глобальні фондові ринки пережили найбільший шок за століття. Але згодом ринки піднялися завдяки безпрецедентним монетарним і фіскальним стимуляційним заходам, що їх запроваджували уряди і центральні банки.
Попри рецесію у світовій економіці за період із 18 березня до 31 грудня капітал тисячі мільярдерів зріс на 3,9 трильйона доларів і наразі сягає 11,95 трильйонів доларів. Це еквівалентно всім витратам урядів країн G20 на подолання наслідків пандемії. Лише в трьох із 50 найбагатших людей зменшилися капітали – загалом на три мільярди доларів.
Водночас пандемія призвела до найсильнішого рівня безробіття за останні 90 років. Найвразливішими виявилися жінки та маргіналізовані етнічні групи.
В Oxfam вважають, що ситуацію могло б виправити запровадження, принаймні тимчасово, податку на наддоходи 32 міжнародних корпорацій, які заробили найбільше під час пандемії. Такий захід дозволив би зібрати понад 100 мільярдів доларів у 2020 році. Цього б вистачило на виплати допомоги по безробіттю та соціальні виплати всім дітям і літнім людям у країнах з середнім і низьким рівнями доходу.
В організації зазначають, що зараз у більшості країн системи оподаткування передусім захищають інтереси заможних людей і корпорацій. Так, між 1985 і 2019 роками податкове навантаження на великі компанії в середньому зменшилося з 49% до 23%. Одночасно з цим значно зросли виплати головним акціонерам: наприклад, між 2009 та 2018 роками 40 найбільших корпорацій (за індексом CAC 40) збільшили виплати акціонерам та топ-менеджерам на 60-70%, в той час як середні зарплати їхніх працівників зросли на 20%.
Раніше ВООЗ, ООН, ЮНІСЕФ та інші організації критикували нерівність у розподілі вакцин між багатими і бідними країнами.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті