Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 296 днів. За цей час ми опублікували 26300 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

У країнах, в яких полюбляють порушувати правила, зафіксовано більше смертей від коронавірусу COVID-19. За інформацією американської психологині Мішель Гельфанд, «згуртовані» суспільства досягають більшого успіху в боротьбі з пандемією. Про це вона написала в своїй колонці для The Guardian.

У світі два мільйони людей померли від ускладнень коронавірусу, ще 100 мільйонів інфікувалися. Проте, як помітила психологиня, летальні випадки розподілені нерівномірно. Деякі країни ефективно подолали пандемію, а інші сильно постраждали. Наприклад, у Японії, в якій проживає 126 мільйонів громадян, зафіксували трохи більше п’яти тисяч смертей. Натомість у Мексиці, де проживає майже стільки ж людей, померло більше 150 тисяч людей.

Виявляється, смертність від коронавірусу залежить також від культурних відмінностей, у нашій готовності дотримуватися правил, пише Гельфанд.

«Усі культури мають соціальні норми або неписані правила поведінки. Ми дотримуємося стандартів одягу, дисциплінуємо своїх дітей і не штовхаємося в переповненому метро не тому, що це законодавчі норми, а тому, що це допомагає нашому суспільству функціонувати», – стверджує вона.

Такі країни, як Сінгапур, Японія, Китай та Австрія, виявились набагато жорсткішими. Ці відмінності не є випадковими. Дослідження показали, що громади, які мають хронічну загрозу – чи то стихійне лихо, чи інфекційні хвороби, чи голод чи вторгнення – розробляють жорсткіші правила, що забезпечують порядок та згуртованість. Це має хороший еволюційний сенс: дотримання правил допомагає пережити хаос і кризу. З іншого боку, більш волелюбні групи, які стикаються з меншою кількістю загроз, можуть дозволити собі м’якший режим.

У дослідженні, яке проаналізувало понад 50 країн, йдеться, що «волелюбні» культури мали в п’ять разів більше випадків інфікування та у вісім разів більше смертей, ніж більш культури з більш суворішими правилами.

Аналіз даних британської фірми YouGov показав, що люди у вільних культурах мали набагато менше страху перед вірусом Covid-19 протягом 2020 року, навіть коли захворюваність різко зростала. У країнах з суворішими правилами 70% людей сильніше боялися заразитися вірусом.

Щоб мінімізувати подальшу смертність від коронавірусу та підготуватися до майбутніх колективних загроз, волелюбні країни повинні адаптуватися і прислухатися до правильних сигналів.

По-перше, потрібно змінити спосіб комунікації про тип загрози. Людина швидко мобілізується у відповідь на конкретні загрози, такі як війна. І навпаки, коли мікроби невидимі та абстрактні, сигнал загрози легше ігнорувати. На думку психологині, державні службовці охорони здоров’я повинні чітко усвідомити небезпеку від коронавірусу, проте не лякати людей – це може дати зворотний ефект. Коли людина почувається безпорадною, то приймає захисну, пасивну позу.

По-друге, слід чітко вказати, що посилення обмежень є тимчасовим. Суспільство порушників правил не зможе змиритися зі знанням ймовірної смерті. Чим швидше впровадити жорсткі обмеження, тим швидше можна зменшити загрозу і швидше відновити свободу. Все, що потрібно всім країнам, – це те, що ми називаємо культурною двозначністю: здатність регулювати свою «розкутість» за виникнення загроз.

Нова Зеландія є прикладом цього підходу. Попри славу волелюбних людей, новозеландці вжили деяких найсуворіших заходів у світі на початку пандемії, приборкали свій дух порушення правил, обмеживши кількість смертей Covid-19 лише 25 випадками.

Фото: Klaudia Piaskowska, unsplash.com

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button