Американський кочівник купив квартиру в Києві. Що це говорить про український ринок житла?
Орендувати квартиру в Києві незручно, зате вкрай низький податок на нерухомість робить купівлю житла привабливою.
Орендувати квартиру в Києві незручно, зате вкрай низький податок на нерухомість робить купівлю житла привабливою.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24976 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Підприємець із США Джонні Еф-Ді купив квартиру в Києві та описав у своєму блозі особливості такої операції та причини, з яких мандрівника привабила ідея власної нерухомості, повідомляє AIN.UA.
Здавалось би, придбання квартири мало б найменше цікавити цифрового номада, який працює віддалено з різних куточків світу. «Я переїжджаю з одного міста в інше, щойно воно стає перенаселеним або ціни повзуть вгору», – зазначає Джонні. Більш того, він вважає, що купівля нерухомості – «жахлива інвестиція», і «всі мої дані кажуть про те, що легше й дешевше знімати квартиру, ніж купляти її». На його думку, краще вкладати гроші у щось інше та жити в орендованому житлі.
Однак умови володіння житлом у Києві значно відрізняються від багатьох інших країн, що робить інвестицію в нерухомість тут украй привабливою.
«В Україні – найнижчий податок на нерухомість (приблизно два долари за квадратний метр на рік). У порівнянні з 1-2% вартості будинку в США, економія складає три тисячі доларів на рік, або й більше. Вартість участі в ОСББ приблизно на такому ж рівні, а це значить, що мені доведеться платити приблизно 200-300 доларів на рік. Для мене це й означає володіти житлом насправді. Адже в США володіти будинком або квартирою значить, що ви все ще маєте платити 3-5 тисяч доларів щороку», – пояснює Джонні.
Самі ціни на житло – менш як дві тисячі доларів за квадратний метр у центрі міста – йому здалися доволі низькими порівняно з іншими столицями Європи. У плані культури, мови, щільності населення з Києвом можна порівняти Москву та Санкт-Петербург, вважає Джонні, та в російських мегаполісах вартість життя зависока.
Він планує проводити в Києві чотири-шість місяців на рік, а решту часу здавати свою квартиру в оренду, щоб отримувати пасивний дохід. Він навіть розглядає можливість придбати другу квартиру.
Саме життя в українській столиці приваблює його чудовим Wi-Fi та їжею, низькими цінами, а також технологічним розвитком, зокрема, наявністю сервісів доставки, каршерингу, прокату електросамокатів тощо.
«Мені подобається дух свободи та особистої відповідальності, властивий українській культурі. Тут не можна розігрувати карту жертви», – зауважує підприємець.
Водночас, як помітив Джонні, орендувати квартиру тут незручно, особливо на короткий термін – це означає «головний біль і завищені ціни».
Щодо процесу пошуку квартири та оформлення угоди, то тут, зауважує Джоні, було все заплутано. На відміну від США, де є такі сайти, як Zillow, Redfin і Trulia, в київських оголошеннях складно орієнтуватися.
«Будівлі в центрі міста старі й мають купу прихованих проблем. А новобудови часто здають зі значним відставанням від графіку, неякісно будують або ж узагалі недобудовують. І фасади будівель, і прибудинкові території часто виглядають розваленими, радянськими або непривітними», – зазначає він.
Купівля квартири небезпечна й тим, що ріелтор не має ліцензії, а ще в Україні відсутнє страхування угоди. Тож покупець мусить самостійно все перевіряти. Джонні винайняв юриста за тисячу доларів. Ця витрата себе виправдала – коли він гадав, що знайшов чудову квартиру за 95 тисяч доларів, юристка виявила несплачену іпотеку в ліквідованому банку в Криму.
Чимало покупців офіційно звітують, що продали квартиру дешевше, ніж насправді, щоб платити менше податку з угоди.
Зрештою, Джонні Еф-Ді придбав чотирикімнатну квартиру площею 78 метрів у дореволюційному будинку на вулиці Басейній – «власне житло, яке недорого утримувати», і яке до того ж «недоступне американському уряду та його податкам».
«Хмарочос» неодноразово писав про недоліки житлової політики в Україні – на думку експертів, система оподаткування не розрізняє житло як дах над головою та житло як інвестицію. У країні відсутня система доступного житла, яку підміняють політикою будівництва та програмами дешевої іпотеки. Оренда є непривабливою через незахищеність орендаря, в той час як фактична відсутність оподаткування житла у власності, а також значні знижки у разі інвестування «у фундамент» спонукають українців орієнтуватися на придбання нерухомості.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті