Більшість незаконних рубок дерев проводиться з документами. Що відбувається з українськими лісами?
В Україні площа лісів становить 16% території країни та є 500 тисяч гектарів лісів, які не перебувають під охороною держави.
В Україні площа лісів становить 16% території країни та є 500 тисяч гектарів лісів, які не перебувають під охороною держави.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Україна щорічно офіційно заготовляє близько 20 мільйонів кубометрів деревини. Більшість незаконних вирубок проводяться з документами, але порушують інші вимоги закону. Наприклад, є санітарні рубки здорових дерев. На таку рубку є всі документи, однак ці документи брешуть про стан лісу.
Інший приклад – санітарна рубка в сезон тиші. На неї також є всі документи, але рубали ліс тоді, коли це заборонено законом. Що відбувається в Україні з лісами та їхньою виробкою розбирались «Тексти».
Незаконні рубки – не єдина проблема лісів України
Законність або незаконність рубки свідчить лише про те, що під час її проведення були дотримані/недотримані вимоги законодавства. Наприклад, Польща майже не проводить суцільні рубки в гірських лісах, адже це шлях до ерозії та зсувів грунту. В Україні ж суцільні рубки в Карпатах не заборонені, тобто є законними.
Висадити дерева = відновити ліс. Чи дійсно так?
За сучасними науковими підходами, ліс – це не лише «кущі й дерева», а й складна екосистема з багатьох складників: дерев, тварин, тисяч видів рослин, грибів, мохів та лишайників. В Україні більш як половина лісів були колись зрубані, а на їхньому місці штучно висаджувалися дерева. Часто там, де в природі мав би бути мішаний ліс з різними видами дерев, створювалися посадки лише одного виду. Такі штучні ліси часто є збідненими – у них майже ніхто не живе. Так відбувається процес деградації лісів України.
Плантації на місці природних лісів
Деградовані штучні ліси часто не є стійкими до пожеж чи посух. Дерева легко знищуються короїдами або іншими шкідниками. Деградовані ліси вже не очищують повітря або запобігають посухам.
Мертві дерева не захаращують ліс
У контексті заповідних лісів часто згадують про те, що вони стали захаращеними та потребують прибирання, бо розводяться шкідники. Насправді це не так. Сухі дерева та їхні фрагменти (деревина) є невіддільною частиною лісової екосистеми. Не менш важливою, ніж живі дерева.
По-перше, від мертвих дерев залежать сотні й тисячі різних видів комах, грибів, лишайників та мохів. По-друге, у мертвих деревах накопичена купа речовин та елементів, потрібних для росту живих дерев.
Наприклад, у країнах Європи є програми, спрямовані на збільшення кількості мертвої деревини. В Україні все навпаки: вважається, що мертва деревина – це «розсадник шкідників».
Українських лісів стає дедалі менше? Не зовсім так
Офіційно площа лісів становить приблизно 16% території країни. В Україні є також приблизно 500 тисяч гектарів лісів, які лісами не вважаються й не перебувають під охороною держави. Здебільшого це так звані самосійні ліси, які утворилися природним шляхом на закинутих полях. У документах це «рілля» або «пасовище». Площа офіційних лісів України протягом останніх 30 років залишається приблизно незмінною. У 99% після вирубки дерева висаджуються або відновлюються природним шляхом. Але сьогодні ліси деградують і стають бідними і нестійкими.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті