Щоліта київські газони викошують до голої землі. Чому це погано і як шкодить містянам?
Правильно доглянуті газони можуть допомогти з розв'язанням багатьох проблем, пов'язаних із кліматичними змінами.
Правильно доглянуті газони можуть допомогти з розв'язанням багатьох проблем, пов'язаних із кліматичними змінами.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Києві щоліта висихають газони через неконтрольоване викошування трави – це завдає шкоди клімату, екосистемі та здоров’ю людей, пишуть «Тексти».
Організація «Плато» займається переоцінкою підходів до догляду за газонами. За словами її представниці Анжеліки Зозулі, близько половини площ зелених насаджень у містах займають саме газони. Вона вважає, що вони недооцінені, адже можуть допомогти з розв’язанням багатьох питань кліматичних змін. Наприклад, газон може охолодити повітря на 11 градусів.
При цьому надто часте скошування газону, та ще й під корінь, послаблює кореневу систему рослини. Через це газон гірше затримує воду, відтак ґрунти вивітрюються, пересихають і перетворюються на «потріскану кірку». Крім того, надто низько скошені рослини не встигають відновитися та розквітнути, тож комахи-запилювачі втрачають харчову ланку. Так само зменшується й міське біорізноманіття.
Часто технічне завдання на літо комунальні структури формують завчасно або ж просто повторюють тогорічні, не враховуючи змін, що відбуваються у містах та погоди в конкретний літній час. Крім того, косарки, які використовують комунальні служби, працюють переважно на викопному паливі, тож спричиняють додаткові викиди в атмосферу та посилюють шумове забруднення.
Замість регулярного скошування в «Плато» пропонують зробити систему більш гнучкою: наприклад, скошувати рідше або ж перейти до різнотрав’я – не залишати ділянку просто заростати, а висіювати там нові рослини.
Окрім шкоди довкіллю, брак зелені й надмірно скошена трава шкодять і здоров’ю містян. Біологиня Дарія Озерна зауважує, що асфальт або бруківка влітку дуже нагріваються, відтак температура цих поверхонь значно вища, ніж температура газонів або рослинності. Зокрема, газон може нагрітися до 30 градусів, а асфальт – до 50. Нагріті поверхні ще більше підвищують температуру простору навколо, що може призводити до теплового шоку в містян. Коли ж сідає сонце, поверхні продовжують «віддавати» тепло.
Що ж до закидів про те, що у траві живуть кліщі, а сама трава спричинює алергію, Дарія Озерна відповідає, що єдиний спосіб боротьби: довгі штани, гольфи та підстилка на траві, а не знищення рослин. Що стосується алергії, то амброзія, навпаки, «любить», коли все викошено, тож її нічого не затіняє.
Знищення трави також порушує екосистему, в якій, наприклад, комахами харчуються птахи. Відтак треба створювати газони з багаторічними видами рослин, а не перекопувати їх щосезону після того, як трава посохла.
Нагадаємо, що у Києві інформуватимуть громадськість стосовно проведення робіт з обстеження, обрізки та видалення зелених насаджень.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті