Ефективність бойлерів, що працюють на природному газі, коливається в межах 82-94%. На виході з димової труби температура димових газів сягає 110-130 °C, й зазвичай ця теплова енергія просто розсіюється. Однак економайзери допомагають використати її з користю.
Економайзери (або утилізатори тепла димових газів) – це пристрої, що дозволяють повернути частину тепла з димових газів теплових генераторів (котлоагрегаторів) назад до системи.
Принцип роботи
Конденсаційні економайзери можуть застосовуватися як для невеликих котелень, так і для великих ТЕЦ, зокрема таких, які працюють у Києві. Найбільш поширена їх конструкція передбачає розміщення на шляху виходу димових газів системи трубок з водою. Проходячи між ними, гази охолоджуються до температури точки роси. Конфігурація та розташування трубок сповільнює гази, що дає більше часу на передачу тепла воді, що рухається ними.
На наступних етапах димові гази охолоджуються нижче точки роси. Пар, який є у їх складі, переходить у конденсат – в результаті чого вивільняється значна кількість тепла. Ця енергія передається хімічно підготовленій воді, яка використовується для підживлення теплових мереж. Отриманий конденсат проходить нейтралізацію та повторно використовується в циклі підготовки води.
Попередньо підігріта вода може подаватися в сам котел: вища початкова температура дозволяє скоротити витрати палива. Крім того, її можна використовувати для опалення приміщень або виробничих потреб підприємств.
Переваги економайзерів
Використання економайзерів на теплових генераторах має одразу кілька переваг. Перш за все, вони підвищують коефіцієнт корисної дії, тобто ефективність обладнання. В результаті для отримання тієї ж кількості теплової енергії потрібно менше
пального. Це дозволяє окупити встановлення енергоефективного обладнання та економити кошти в подальшому.
Ще одна перевага – зниження впливу на довкілля. Менше використання ресурсів призводить до зменшення кількості шкідливих викидів в атмосферу. Серед іншого – й вуглекислого газу, який має ключовий вплив на зміни клімату.
Економайзери КП «Київтеплоенерго»
Найбільший в Україні конденсаційний економайзер потужністю встановили на київській ТЕЦ-6. Ця теплоелектроцентраль забезпечує теплом та електроенергією жителів Оболонського, Деснянського, Дніпровського, Подільського, Шевченківського районів столиці.
Економайзер дозволив значно підвищити ефективність роботи ТЕЦ-6: це забезпечує додаткові 10% тепла, завдяки чому економить понад 10 мільйонів кубометрів газу на рік. У КМДА наводять аналогію: збереженою завдяки економайзеру енергією можна опалювати 20 шістнадцятиповерхівок протягом року. Теплова потужність водогрійного котла при цьому зросла на 13-17 Гкал/год.
Що ж до екологічного ефекту, після встановлення економайзера викиди вуглекислого газу в атмосферу скоротилися на 20 тисяч тонн в рік, викиди оксидів азоту впали на 18,8 тисяч тонн, а оксидів вуглецю – на 10,6 тисяч тонн.
Успішне використання економайзера на київській ТЕЦ-6 може стати прикладом для інших підприємств та електростанцій в Україні. Зокрема, подібну модернізацію вже запланували на ТЕЦ-5. Це найбільша теплоелектроцентраль в Україні, що забезпечує теплом та електроенергією Дарницький, Солом’янський, Печерський, Голосіївський і частину Шевченківського району столиці.
USAID Проєкт енергетичної безпеки допоміг КП «Київтеплоенерго» розробити проєктну документацію на встановлення конденсаційного економайзера на ТЕЦ-5. Вона отримала позитивний висновок щодо оцінки впливу на довкілля від Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. За попередніми розрахунками, економайзер на ТЕЦ-5 дозволить скоротити викиди вуглекислого газу на 14 тисяч тонн на рік, а діоксиду азоту на 40 тисяч тонн.
З цією документацією «Київтеплоенерго» може організувати закупівлю і встановити економайзер, що підвищить ефективність енергетичного блоку на 10%. Конденсаційний економайзер, що планують встановити на ТЕЦ-5, генеруватиме 156 тисяч Гкал/рік без додаткового палива. Це дозволить комунальному підприємству зменшити споживання газу на 20.3 мільйонів кубометрів газу на рік. Й, відповідно, зекономити 142 мільйони гривень та окупити встановлення нового обладнання за два з половиною роки.
ПЕБ допомагає «Київтеплоенерго» з підготовкою документації для реалізації програми реабілітації системи теплопостачання Києва, яка реалізовуватиметься за кошти кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку. Київрада вже підтримала залучення цього кредиту ЄБРР у розмірі 140 мільйонів євро. Кошти підуть, серед іншого, на встановлення конденсаційного економайзера на ТЕЦ-5. Крім того, кредит передбачає забезпечення ТЕЦ-6 сучасним когенераційним обладнання.
Читайте також: В Києві поступово оновлюють застарілі ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6. Вони забезпечують 60% електрики в місті
Даний медіа проєкт став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку, наданій через USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ). Грантоотримувач Проєкту - Журнал Хмарочос несе повну відповідальність за зміст публікацій, який не обов`язково відображає позицію USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті