Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 297 днів. За цей час ми опублікували 26302 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

Фото: mecanoo.nl

За минулі п’ять років у США закрилися 40% магазинів, і частину з цих приміщень планують демонтувати. Однак переоблаштування будівель під нові функції (adaptive reuse) замість знесення – екологічніша та економніша альтернатива.

Архітектори порівнюють ситуацію в секторі роздрібної торгівлі з переходом від індустріального суспільства до постіндустріалізму в ХХ столітті. Bloomberg CityLab наводить приклади адаптації колишніх торговельних просторів під нові функції.

«У 1980-х – 1990-х роках постало питання, що робити з колишніми промисловими зонами в великих містах. У 2020-х маємо вже думати, що робити з колишніми торговельними площами», – зазначає Оуен Гопкінс, директор Фаррел-Центру – дослідницького архітектурного хабу при Ньюкаслському університеті, Велика Британія.

Чимало колишніх магазинів у містах – це приміщення, розташовані у вигідних центральних локаціях, нерідко в історичних будівлях; вони мають великі вікна-вітрини та багато відкритих просторів всередині. Натомість торговельні центри у передмістях США зазвичай є максимально простими з архітектурної точки зору, тобто «коробками» без вікон. Втім, і вони можуть похвалитися великими відкритими площами всередині та стратегічним розташуванням біля розв’язок і транспортних вузлів. Вони, наприклад, стали популярними як центри тестування та вакцинації від COVID-19.

Коледж. Окружний коледж округу Остін у штаті Техас протягом понад десяти років перетворював колишній мол на мультифункціональний студентський кампус. Цей торговельний центр існував з 1971 року, а у 2014-му відкрився вже як академічний простір. Проєкт адаптації, який частково фінансувався муніципалітетом Остіна, розробило бюро Barnes Gromatzky Kosarek Architects.

Фото до і після: bgkarchitects.com

«Оригінальна будівля являла собою “бетонний бункер” без природного освітлення», – зауважують архітектори.

Фото до і після: bgkarchitects.com

Автори проєкту додали вікон та створили скляний дах. Величезний паркінг перетворили на громадський простір. У кампусі розташували аудиторії, простори для відпочинку й навчання, дослідницькі лабораторії, їдальню та кафе, кімнати для занять танцями, театром і кулінарією тощо.

Фото: bgkarchitects.com

Бібліотека. Універмаг найстарішої американської мережі Arnold Constable & Co відкрився на Мангеттені у Нью-Йорку в 1914 році. У червні 2021-го у семиповерховій будівлі відкрилася бібліотека Фонду Ставроса Ніархоса. Реновацією, яка коштувала 200 мільйонів доларів, займалося нідерландське бюро Mecanoo and Beyer Blinder Belle.

Фото: mecanoo.nl

У центрі бібліотеки – великий видовжений атріум, який розділяє три поверхи зон для читання з одного боку та п’ять рівнів книжкових полиць із іншого.

Фото: mecanoo.nl

На п’ятому та шостому поверхах розташовано бізнес-центр та приміщення навчального центру. На даху над сьомим поверхом – надбудова з конференц-залою, кав’ярнею й садом.

Фото: mecanoo.nl

Офіс. Неподалік від цієї бібліотеки розташовано іншу будівлю, яку торік придбала корпорація Amazon. Тут раніше був флагманський універмаг мережі Lord & Taylor. Amazon планує створити тут головний офіс, де розміщатимуться 2000 співробітників. Компанія має намір добудувати до 11-поверхової будівлі ще два поверхи. Є також інформація, що тут розташують і фізичний магазин.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button