Експерти стверджують, що на київському ринку житла «надувається цінова бульбашка». У чому справа?
Серед характерних ознак називають швидке зростання цін, відсутність балансу між попитом і пропозицією та нерівномірний розподіл доступної іпотеки.
Серед характерних ознак називають швидке зростання цін, відсутність балансу між попитом і пропозицією та нерівномірний розподіл доступної іпотеки.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У Києві збільшується кількість житлових комплексів, але ціни на нове житло швидко зростають. За словами Наталі Задерей, фінансової аналітикині, на столичному ринку житла надувається цінова бульбашка, пише Liga.
Серед її ознак – швидке зростання цін, відсутність балансу між попитом і пропозицією, зростання пропозиції та нерівномірний розподіл «доступної іпотеки» за регіонами.
За даними ЛУН, середня ціна квадратного метра у доларовому еквіваленті у жовтні зросла на 31,6%. Звісно, це не той стрімкий зліт, який спостерігався у 2005-2008 роках. За словами експертки, така динаміка виводить Україну в європейські рекордсмени. За даними звіту Deloitte Property Index, найшвидше зростання цін на нове житло у країнах ЄС у 2020 році було зафіксоване в Угорщині і становило 12,3%. Більш ніж на 10% ціни зросли у Німеччині та Нідерландах. Серед столиць лідирує Братислава зі зростанням на 13%.
Проте на відміну від країн ЄС Київ не має даних ані про попит, ані про пропозицію. Дані про кількість збудованих квартир фактично перестали оприлюднюватись з 2020-го через реформу ДАБІ та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, зазначає Задерей. На її думку, відсутність статистики, заміна ДАБІ на ДІАМ додали хаосу і без того непрозорому ринку нерухомості.
За даними ДССУ, у січні-червні цього року у Києві було введено в експлуатацію 502 тисячі квадратних метрів житла, що більше ніж у першому півріччі 2019-го. На платформі ЛУН зараз до продажу пропонуються квартири у 370 комплексах.
Середня ціна квадратного метра на первинному ринку завжди була значно нижчою ніж на вторинному. Але цього року помітне зближення цін на первинку і вторинку. Аналітикиня пояснює, що на вторинному ринку на продаж виставляється більш дешеве і старе житло. Тоді як новобудови останніх років є відкладеною пропозицією.
За даними ФРП, на четверте листопада понад 60% виданих в рамках програми кредитів, припадає на Київ та область. Усього з березня по листопад було видано понад 888 мільйонів гривень кредитів. На думку Задерей, проблема полягає у тому, що до програми долучились в першу чергу ті, хто міг би взяти кредит і без неї.
Читайте також: У Києві перестають будувати економжитло. Доступні квартири зосередилися у передмісті
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті