Як обговорювали проєкт Президентського університету у Спілці архітекторів

Дата публікації: 18.2.2022 Розділ: Колонки

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
...

Автор колонки:

Анна Кирій

Заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України

16 лютого 2022 у Спілці архітекторів відбулося обговорення проєкту Президентського університету, який Міносвіти обрало без тендеру на Прозорро. Захід не транслювався і не записувався. Зустріч тривала 4,5 години — враження від неї у мене жахливі. Якщо зґвалтувати закон, громадськість, професійну думку, а потім обкласти все це паперами — вийде кейс з президентським університетом.

Головний архітектор проєкту Віталій Молочко привів із собою групу підтримки: серед неї були представниця Мінкульту, екс-замміністра освіти Ігор Гарбарук, декан факультету КНУБА Олександр Кащенко та інші.

Фото: Євгеній Мушкін

На наше запитання, чому проєкт затвердили без архітектурного конкурсу, нам відповіли, що архітектурний конкурс був проведений — серед студентів КНУБА, що підтверджує декан факультету Кащенко. Чи достатньо у студентів компетенцій, аби розробити проєкт президентського університету? Віталій Молочко вважає, що достатньо. І хто переміг у конкурсі серед студентів КНУБА? Віталій Молочко. Чи є він студентом КНУБА? Ні.

Прим. ред.: Віталій Молочко прокоментував «Хмарочосу», що «конкурс був не серед студентів, а під керівництвом керівників кафедр (це знамениті архітектори нашої країни) та серед представників іншої громадськості».

Ми питаємо, чому на Прозорро немає цього конкурсу? Де протоколи, де результати? А нам відповідають: Віталій Молочко робить проєкт безкоштовно. Він нам його дарує, тому на Прозорро нічого немає. А це проєкт на 91 тисячу квадратних метрів. Я керую проєктним бюро 20 років і розумію, що неможливо виконувати безкоштовно навіть проєкти на тисячу метрів, адже люди мають з чогось отримувати зарплати. Але у Молочка це виходить. Як? За моїми підрахунками,тристадійне проєктування Президентського університету коштувало би 75 млн грн.

Далі нам надали лист від Мінрегіону, де пояснюється, що реконструкцією будівлі можна вважати демонтажні роботи. На запити від Спілки архітекторів Мінрегіон не відповідає місяцями, а тут дуже швидко все кон’юктурно обґрунтували. І так, наше законодавство справді дозволяє називати те, що відбувається з 19-м павільйоном «реконструкцією з демонтажем до фундаменту». 

Команда архітектора дала зрозуміти, що слухати нас ніхто не буде. Вони формально приходять на обговорення, аби пояснити, що біле — це чорне, а чорне — це біле.

Читайте також: Павільйон на ВДНГ зносили законно і за згодою громади. Чи не зовсім?

Далі виявилось, що у зносі модерністських будівель винні активісти та архітектори. Представниця Мінкульту запевнила, що якби ми вчасно створювали облікові картки споруд, пояснювали всім, що таке пам’ятки модернізму, такого не відбулося б. Тобто людина, яка працює в Мінкульті й отримує зарплату з наших податків, звинувачує Спілку архітекторів, що ми за неї не зробили її роботу. Також, на їхню думку, ми просто хейтимо Віталія Молочка у Фейсбуці й хочемо вести війну. 

Судячи з усього, павільйон №19 все ж буде демонтовано. Я закликала всіх зупинитися, адже ми можемо взяти тиждень і розробити проєктні рішення, аби показати, як можна, не демонтуючи павільйони, збудувати Президентський університет. Але вочевидь це нікому не потрібно: дуже вигідно все демонтувати під виглядом реконструкції.

Директор ВДНГ Євнег Мушкін наостанок пообіцяв уважніше ставитися до культурної спадщини, якщо громадськість заздалегідь робитиме довідки й статуси.

Дуже прикро, що проєкт, який позиціонує себе як президентський, втілюють таким чином.

Цей матеріал є авторською колонкою та може не збігатись з позицією редакції

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button

Зареєструйтеся, щоб продовжити читати «Хмарочос»

Вітаємо! За цей тиждень ви переглянули вже 5 сторінок на «Хмарочосі». Ми цінуємо, що ви є нашим активним читачем, і просимо пройти швидку реєстрацію. Ми не збираємо ваші персональні дані. Після реєстрації ви зможете продовжити користуватися сайтом.

Відповіді на популярні питання

З вашою підтримкою ми стаємо кращими і отримуємо можливість створювати більше цінних та цікавих матеріалів про наше місто. Якщо маєте питання щодо реєстрації, напишіть нам листа на [email protected]