Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24980 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах

На півдні України російські окупаційні війська обстрілюють Маріуполь, та тимчасово присутні в кількох містах, зокрема в Херсоні та Маріуполі, де українські громадяни чинять масовий спротив та виходять на акції непокори.

Маріуполь

Місто четвердий день перебуває без комунікацій. Електрики немає, люди сидять у темряві і не можуть заряди свої електронні прилади. Через відключення електрики у кранах відсутня вода та немає опалення (котельні працюють на електриці). За питною водою, яку муніципалітет розвозить по районах, великі черги. Радіо глушать та транслюють радіостанції з так званої «ДНР» та Росії. Через пошкоджені вежі також немає мобільного зв’язку.

«Я бачила, як люди збирали дощову воду з труб, – пише Діана Берг, культурна активістка, яка останні вісім років проживала в Маріуполі. – Я бачила, як люди у дворах роблять вогнища, щоб зігрітися.  Це гуманітарна катастрофа для цивільного населення. Це просто геноцид».

Російські війська безперестанку обстрілюють Маріуполь артилерією. Потрапляють у житлові та пологові будинки, магазини, станції переливання крові, лікарні, центри розміщення постраждалих, школи, інтернати, гуртожитки тощо. Оскільки вогонь не замовкає, відновити інфраструктуру наразі неможливо.

«Що це означає для жителів міста: вони в темному, холодному домі без води та новин. Вони не знають, що відбувається в світі, країні, та навіть в місті. Єдині новини – це напрямок обстрілу, що вони чують. Де саме влучило та чи живі рідні, дізнатися складно, бо виходити під обстріли дуже страшно, хіба що за водою та хлібом, який привозить місто по районах. […]  В кого є машини, вже закінчилося паливо. Вночі просто повна темрява, і дуже небезпечно. Вдень артобстріли. Ліхтарики вже сіли, телефони теж. Я боюся уявити, як зараз люди ходять в туалет в умовах відсутності води», – зазначає активістка.


Паралельно працюють волонтери, Червоний хрест і комунальні служби: будують укриття, домовляються про припинення вогню, щоб відновити комунікації.

«Ми стоїмо. Східний форпост ніхто не збирається покидати», – заявляє заступник командира полку «АЗОВ» друг Калина. Раніше в його повідомленнях йшлося про те, що втримати Маріуполь принципово важливо, адже «це останнє місто,  яке не дає створити сухопутний коридор з Росії до Криму».

Енергодар

У ніч з третє на четверте березня російські війська обстрілювали Запорізьку АЕС. Міський голова Енергодара повідомив про загрозу першому енергоблоку станції. Тривалий час вогнеборці не могли дістатися місця загоряння через бойові дії. Локалізувати пожежу вдалося лише о 5:55, а ліквідувати — о 6:20. За попередньою інформацією, жертв та постраждалих унаслідок загоряння немає.

Через пошкодження теплотраси під час обстрілів Енергодар залишився без опалення. За словами міського голови Енергодара, ймовірно теплопостачання зможуть відновити 5 березня.

Енергодар. Фото: Енергодарська міська рада

Наразі на Запорізькій АЕС працює лише один енергоблок під контролем співробітників атомної станції. Інші енергоблоки переведені у безпечний режим та відключені від енергосистеми. Радіаційний та протипожежний стан на атомній електростанції оцінювали «в межах норми», проте згодом в. о. генерального директора «Енергоатома» Ігор Мурашов заявив, що ядерна безпека на ЗАЕС порушена.

Майданчик Запорізької АЕС нині знаходиться під контролем збройних підрозділів РФ. Персонал станції контролює стан енергоблоків та забезпечує їхню експлуатацію відповідно до вимог технологічних регламентів безпечної експлуатації.

Окрім шести енергоблоків на майданчику Запорізької АЕС знаходиться сховище відпрацьованого ядерного палива, пошкодження якого також може призвести до радіоактивного викиду, повідомляють у МЗС України. Там також стверджують, що своїм збройним нападом на ядерний об’єкт Росія порушила всі міжнародні угоди в рамках МАГАТЕ. «Водночас МЗС України висловило розчарування реакцією МАГАТЕ, яка в своїй заяві не наважилася зазначити того, хто обстріляв станцію. Вимагаємо від МАГАТЕ чітких та рішучих дій», – заявляють у МЗС.

Удень четвертого березня військову техніку російських окупантів зафіксували в центрі Енергодара. Вночі з четвертого на п’яте березня почала з’являтись інформація про те, що ЗАЕС відбито у росіян, однак війська РФ досі контролюють периметр станції та перебувають в Енергодарі. Міського голову з командою у будівлю міськради вранці 5 березня не впустили.

Нагадаємо, другого березня тисячі мирних жителів Енергодара загороджували собою в’їзд російських окупантів до міста.

Мелітополь 

Станом на четверте березня у деяких районах міста, зокрема, у північній частині, відсутня електроенергія. За словами мера міста Івана Федорова, комунальники працюють над відновленням електропостачання.

У місті достатньо хліба, оскільки його випікають на місцевому заводі. Решту продуктів харчування сподіваються отримати після організації «зеленого коридору».

Удень четвертого березня в мережі з’явилася інформація, що окупанти захопили телевежу Мелітополя і почали транслювати пропагандистські канали. Держспецзв’язку спростувало ці дані: «Жоден цифровий телевізійний передавач на телевежі в Мелітополі наразі не працює. Телемовлення в Мелітополі здійснюється за допомогою розташованого за межами телевежі аналогового передавача, до якого КРРТ не має ніякого відношення».

«Не давайте бабусі дивитися телевізор! Фашисти захопиои телебачення і відкрили портал у свою фейкову реальність», – цитують мелітопольців у місцевому виданні.

Херсон

Місто перебуває в кільці російських окупантів. Через пошкоджені мережі кілька годин не було мобільного зв’язку Київстар та Vodafone. О 17:10 у Херсоні з’явився зв’язок від Vodafonе. Там відключили інтернет, також не працює мобільний зв’язок на МТС і Київстар. Президент Київстару сказав, що пошкоджені мережі. Місцевий ТВ-центр захоплений російським агресором. Місто на грані гуманітарної катастрофи. Херсонська міська рада створила колцентр для жителів Херсона, яким необхідна допомога. Тут вони можуть отримати продукти, воду, медикаменти, засоби гігієни.

«Прямо зараз у місто могли б зайти фури з продуктами та гуманітарною допомогою від друзів нашого міста. Але Херсон перебуває в кільці, і НАШІ машини не пропускають. Незважаючи на вчорашні домовленості на найвищому рівні, на практиці, “внизу”, все це поки що не працює», – повідомляє Ігор Колихаєв, міський голова Херсона.

У групах вайбера, зокрема ОСББ, там розповсюджували інформацію, що жителі Херсонської області  нібито-то звернулися з проханням приєднати їх до Росії. Влада міста та області просила жителів  пам’ятати, що це фейк і не піддаватися таким провокаціям. Згодом Центр протидії дезінформації при РНБО заявив, що Росія планує інсценувати акцію, де люди в Херсоні нібито виступатимуть з закликами про створення «окремої республіки». Влада закликала всіх залишатися вдома та не брати участі в «спектаклях» окупаційної влади.

Херсонці зустрічають український гуманітарний конвой жовто-блакитними прапорами. Фото: Суспільне

Натомість містяни зустріли російський гуманітарний конвой українськими прапорами. Сергій Павлюк, головний режисер обласного музично-драматичного театру, був одним із тих, хто вийшов на площу Свободи, щоб протистояти окупантам. За його словами, херсонці послали вантажівки туди, куди ж і російський корабель.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button