Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: engin akyurt / Unsplash

Через війну проблеми з водою мають 6 мільйонів українців, за даними UNICEF. Про способи її очищення Liga.Tech повідомив Сергій Шевчук, завідувач відділення водних ресурсів Інституту водних проблем і меліорації НААН. 

Найбільші проблеми з водою — там, де було зруйновано обʼєкти водоканалів. Зокрема, без води зараз лишилася вся підконтрольна Україні територія Луганщини. Постраждали системи водопостачання Харкова, Сум, Чернігова, а найкритичніша ситуація — в Маріуполі.

Через обстріли без води залишився Миколаїв — зараз із кранів тече солона вода з Південного Буга. Це технічна вода, нею можна митися, прати одяг, але не пити. Така ситуація, вважає мер, триватиме щонайменше два місяці.

У селах без центрального водогону, де воду беруть із криниць і річок, вона може бути забруднена нафтопродуктами та специфічними речовинами зі снарядів і мін.

Ще одна велика проблема — пошкодження каналізації. Наприклад, у Запорізькій області російська артилерія пошкодила очисні споруди, і з Василівки стічні воді без жодного очищення полилися у Дніпро.

Найбільш безпечними джерелами питної води в умовах забруднення Сергій Шевчук називає глибокі підземні горизонти. Це можуть бути міські бювети та свердловини. 

Читайте також: Отруєна вода, токсичні викиди, загибель тварин: як російська агресія руйнує природу України

Експерт перелічує п’ять технологій, які дозволяють знезаразити й очистити воду від шкідливих домішок, таких як хлор, метали, пісок.

Таблетки. Цей метод знезараження води можна придбати в інтернет-магазинах. Їх слід використовувати, якщо доводиться пити воду з водойми. Одна таблетка коштує приблизно від 20 гривень, вона знезаражує п’ять літрів води.

Хімічні засоби для дезінфекції. На початку травня Україна отримала засіб BASOQUELL 807 у кількості, необхідній для 12 мільйонів літрів чистої води. Цей засіб може очищувати як технічну воду, так і воду з природних водойм. Його розподілятиме ДСНС.

Побутові фільтри: зворотний осмос. Це найбільш ефективний метод. Система встановлюється на кран і має три рівні очищення: картриджі попереднього очищення, мембрану тонкого очищення та картриджі фінішного очищення. На останньому етапі фільтр дає два потоки – очищену воду та концентрат, який зливається до каналізації.

Вартість систем зворотного осмосу — від 3000 до 30 тисяч гривень, промислові установки дорожчі.

Проточні фільтри. Вони найбільш компактні. Пристрій також монтується на мийку. В ньому може бути встановлено вугільний фільтр, капілярна мембрана чи декілька ступенів очищення. Через окремий кран він видає потік очищеної води. 

Вартість — від 100 гривень за насадку-фільтр до 7000 гривень за систему з кількох рівнів. Пристрої для кафе чи ресторанів коштують 11-20 тисяч гривень.

Фільтри-глечики. Ємності з вбудованим фільтром, який відсіює метали, активний хлор, пісок, органіку, інші домішки та знижує жорсткість. Як правило, одного фільтра вистачає на 300-350 літрів води, за один раз фільтр видає 2-5 літрів фільтрованої води. 

Ціни різняться від 300 гривень за простий глечик до 3000 гривень за пристрій з електронним регулюванням. 

Загалом, що стосується побутових фільтрів, критерій «вища вартість — краща якість очищення» у цьому випадку спрацьовує, зазначає Шевчук.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button