Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Karl Magnuson / Unsplash

Людство вже пройшло точку неповернення, і кліматичну катастрофу не відвернути, вважає Білл МакГвайр, професор геофізичних і кліматичних загроз із Університетського коледжу Лондона.

Про це він пише у своїй книзі «Теплиця Земля» (Hothouse Earth: An Inhabitant’s Guide), що вийшла друком у Великій Британії, повідомляє The Guardian.

Чимало фахівців з клімату вважають, що системне скорочення парникових газів ще може зупинити глобальне потепління, однак МакГвайр займає безжальну позицію. На його думку, на нас чекає майбутнє, в якому смертельні теплові хвилі та температури понад 50 градусів, принаймні у тропічному поясі, стануть буденністю.

«Я знаю багатьох людей, які досліджують клімат, і які на публіці кажуть одне, а в приватній розмові — інше. Віч-на-віч вони значно більше стурбовані нашим майбутнім, однак не визнають цього публічно. Я називаю це кліматичним заспокоєнням і переконаний, що так лише гірше. Світ мусить знати, якого лиха очікувати», — стверджує професор.

Доки книга готувалася до друку, спека побила температурний рекорд Великої Британії, сягнувши 19 липня 40,3 градуса. Безпрецедентна теплова хвиля прокотилася Європою, викликавши повсюдні лісові пожежі.

«2022 рік — це вже не той світ, що ми знали. А незабаром його буде не впізнати, — пророкує МакГвайр. — Подивіться, як уже виглядає підняття температури лише на один градус. Бачимо, що клімат змінюється набагато швидше, ніж прогнозували ранні кліматичні моделі. Такого ніхто не очікував».

З початку Індустріальної революції глобальні температури зросли приблизно на один градус. На торішній кліматичній конференції у Ґлазґо домовилися обмежити потепління до 1,5 градуса — а це потребуватиме скорочення викидів вуглецю на 45% до 2030 року.

МакГвайр переконаний, що цього досягти не вдасться. Натомість вуглецеві викиди зростуть на 14%, і температура підвищиться на 1,5 градуси швидше, ніж до кінця цього дестиліття. Такий світ зіштовхнеться з екстремально спкотним літом, нищівними повенями та посухами, збіднінням врожаїв.

Підвищення температури на 2 градуси стане серйозною загрозою стабільності людства. Водночас навіть на конференції у Ґлазґо стверджувалося, що без вжиття заходів планета стане теплішою на 2,4-3 градуси.

МакГвайр вважає, що людство має радше готуватися до нових реалій — життя на планеті-теплиці. Так, чимало житла у Великій Британії геть не пристосовано до теплових хвиль, які надалі ставатимуть інтенсивнішими та довшими. І попри застереженя щороку продовжують будуватися сотні тисяч таких помешкань .

Крім того, професор наголошує, що хоч зміни й невідворотні, ступінь їхньої катастрофічності можна знизити за допомогою того ж скорочення викидів.

«Це заклик до дії. Якщо відчуваєте потребу лягти на шосе, щоб заблокувати нафтозавод, робіть це. Пересідайте на електромобіль, а ще краще — користуйтеся громадським транспортом, ходіть пішки, крутіть педалі. Перейдіть на зелений тариф, їжте менше м’яса. Припиніть літати. Розумно розпоряджайтеся своїм голосом, обираючи у владу людей, які протидіятимуть кліматичній кризі», — підсумовує МакГвайр.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button