Глобальне потепління вже не зупинити. Професор радить готуватися до життя на планеті-теплиці
Кліматичну катастрофу не відвернути, однак можна мінімізувати наслідки та підготувати міста до нової реальності.
Кліматичну катастрофу не відвернути, однак можна мінімізувати наслідки та підготувати міста до нової реальності.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 123 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Людство вже пройшло точку неповернення, і кліматичну катастрофу не відвернути, вважає Білл МакГвайр, професор геофізичних і кліматичних загроз із Університетського коледжу Лондона.
Про це він пише у своїй книзі «Теплиця Земля» (Hothouse Earth: An Inhabitant’s Guide), що вийшла друком у Великій Британії, повідомляє The Guardian.
Чимало фахівців з клімату вважають, що системне скорочення парникових газів ще може зупинити глобальне потепління, однак МакГвайр займає безжальну позицію. На його думку, на нас чекає майбутнє, в якому смертельні теплові хвилі та температури понад 50 градусів, принаймні у тропічному поясі, стануть буденністю.
«Я знаю багатьох людей, які досліджують клімат, і які на публіці кажуть одне, а в приватній розмові — інше. Віч-на-віч вони значно більше стурбовані нашим майбутнім, однак не визнають цього публічно. Я називаю це кліматичним заспокоєнням і переконаний, що так лише гірше. Світ мусить знати, якого лиха очікувати», — стверджує професор.
Доки книга готувалася до друку, спека побила температурний рекорд Великої Британії, сягнувши 19 липня 40,3 градуса. Безпрецедентна теплова хвиля прокотилася Європою, викликавши повсюдні лісові пожежі.
«2022 рік — це вже не той світ, що ми знали. А незабаром його буде не впізнати, — пророкує МакГвайр. — Подивіться, як уже виглядає підняття температури лише на один градус. Бачимо, що клімат змінюється набагато швидше, ніж прогнозували ранні кліматичні моделі. Такого ніхто не очікував».
З початку Індустріальної революції глобальні температури зросли приблизно на один градус. На торішній кліматичній конференції у Ґлазґо домовилися обмежити потепління до 1,5 градуса — а це потребуватиме скорочення викидів вуглецю на 45% до 2030 року.
МакГвайр переконаний, що цього досягти не вдасться. Натомість вуглецеві викиди зростуть на 14%, і температура підвищиться на 1,5 градуси швидше, ніж до кінця цього дестиліття. Такий світ зіштовхнеться з екстремально спкотним літом, нищівними повенями та посухами, збіднінням врожаїв.
Підвищення температури на 2 градуси стане серйозною загрозою стабільності людства. Водночас навіть на конференції у Ґлазґо стверджувалося, що без вжиття заходів планета стане теплішою на 2,4-3 градуси.
МакГвайр вважає, що людство має радше готуватися до нових реалій — життя на планеті-теплиці. Так, чимало житла у Великій Британії геть не пристосовано до теплових хвиль, які надалі ставатимуть інтенсивнішими та довшими. І попри застереженя щороку продовжують будуватися сотні тисяч таких помешкань .
Крім того, професор наголошує, що хоч зміни й невідворотні, ступінь їхньої катастрофічності можна знизити за допомогою того ж скорочення викидів.
«Це заклик до дії. Якщо відчуваєте потребу лягти на шосе, щоб заблокувати нафтозавод, робіть це. Пересідайте на електромобіль, а ще краще — користуйтеся громадським транспортом, ходіть пішки, крутіть педалі. Перейдіть на зелений тариф, їжте менше м’яса. Припиніть літати. Розумно розпоряджайтеся своїм голосом, обираючи у владу людей, які протидіятимуть кліматичній кризі», — підсумовує МакГвайр.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті