Член товарства «Хмарочоса» Андрій каже: «Якісна журналістика особливо потребує підтримки у турбулентні часи». Долучайтесь до нашого товарства від 100 грн/місяць
У Вінниці створять єдиний меморіальний комплекс на півночі міста, перенісши плити з Меморіалу Слави на центральній Європейській площі. Проєкт презентували п’ятого жовтня, повідомляє міськрада.
Меморіал Слави у центрі
Історично на Європейській площі Вінниці було розташовано невеликий парк. Перші поховання більшовиків почали з’являтися після 1920 року. Згодом почали перепоховувати останки учасників Другої світової війни. При цьому з’являлися й індивідуальні перепоховання організаторів репресій тощо.
«Тут поховані з почестями й ті, хто забирав хліб у подільських селян, це ми можемо стверджувати, опираючись на архівні документи», — цитує 20minut.ua директора «Музею Вінниці» Олександра Федоришена.
Зараз на території Меморіалу Слави розміщено понад 16 об’єктів, які з’явилися у різний час із 1920 до 2015 року. Цьогоріч у травні тут демонтували центральний пам’ятник з чотириметровими фігурами будьонівця, червоногвардійця та червоноармійця.
Головний архітектор міста Євген Совінський стверджує, що вже багато років цей об’єкт не розвивається як громадський простір, який міг би бути повноцінним парком, а не цвинтарем.
Крім того, міськрада прагне здійснити деколонізацію пам’яті: позбутися радянського наративу та одночасно вшанувати пам’ять загиблих воїнів Другої світової війни.
«Передусім ми говоримо про розмежування сенсів і смислів, які вкладалися протягом тривалого часу в цю територію. Кількість нашарувань, які зосередились тут, уже досягла критичної маси», — зазначає Совінський.
Меморіал Визволення на околиці
Тому вирішили створити єдиний меморіал, оновивши зони пам’яті Меморіалу Визволення на вулиці Київській.
Google Maps
Первинно це кладовище солдатів і офіцерів-червоноармійців, створене навесні 1944 рок. Саме тут була похована більшість військових, які загинули у боях з німецькою армією. На сьогодні тут спочиває понад 4,1 тисячі осіб.
«Ця зона пам’яті формувалася теж певними етапами. У 1956 році на братських могилах встановили чотири типові надгробки з зазначенням кількості спочилих. У 1972 році тут сформовано меморіальний комплекс авторства скульптора Левицького. До нього входить пілон із зображенням стилізованого меча та гранітна стела з барельєфом скорботної матері. У 80-х до Меморіалу додали плиту із назвами підрозділів, які брали участь у вигнанні нацистів», — розповідає Федоришен.
Новий об’єднаний Меморіал Визволення
Згідно з проєктом, з центрального Меморіалу Слави перенесуть понад 380 металевих плит із викарбуваними на них іменами загиблих у Другій світовій — до Меморіалу Визволення. Їх встановлять на нові гранітні постаменти — 48 «стовпів пам’яті», кожен заввишки 2,5 метра, розмістять півколом у вигляді алеї.
Благоустрій території передбачає, зокрема, капітальне оновлення вже існуючих елементів, влаштування пішохідних доріжок з екологічної плитки, бордюрів, декоративного та спеціального освітлення, створення зелених зон.
На оновлення Меморіалу Визволення буде витрачено 10 мільйонів гривень. Капремонт виконуватиме підрядна компанія «Агропродсоюз».
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті