Що відбувалося з гривнею за рік війни і що буде далі?
У країні, яка за рік війни втратила понад третину свого ВВП, курс національної валюти просів трохи більш як на чверть, а інфляція є співставною з деякими європейськими країнами.
У країні, яка за рік війни втратила понад третину свого ВВП, курс національної валюти просів трохи більш як на чверть, а інфляція є співставною з деякими європейськими країнами.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Попри безпрецедентні масштаби війни Україні вдалося втримати фінансову ситуацію під контролем, чому слід завдячувати міжнародній допомозі. Якщо західні суспільства продовжать підтримку, можна не побоюватися гіперінфляції та обвалу гривні, йдеться у матеріалі ВВС News Україна.
24 лютого 2022 року Україна зустріла російське вторгнення з курсом 29 гривень за долар і валютними резервами у 29 мільярдів доларів. На перше лютого 2023 року валютні резерви НБУ виросли до 29,9 мільярда доларів, а офіційний, фіксований курс знизився до 36,6 гривні за долар.
Тобто в країні, яка за рік війни втратила понад третину свого ВВП, курс національної валюти просів трохи більш як на чверть, а інфляція — понад 26% — співставною з деякими європейськими країнами, де немає війни. Наприклад, в Угорщині інфляція прискорилася до 25%, в країнах Балтії — до 20%, у Чехії — до 15%.
Гендиректор Dragon Capital Томаш Фіала зазначає, що зростання споживчих цін в Україні за минулий рік — це набагато менше ніж 43% у 2015 році, хоча тоді економіка постраждала від російської агресії набагато менше, ніж зараз.
«Інфляція на сьогодні зайшла у контрольований тренд, і сподіваємося, що у 2023 році не перевищуватиме 18,7%», — стверджує голова НБУ Андрій Пишний.
Головна причина, чому під час війни у фінансовій системі все залишилося під контролем, полягає в тому, що Україні надали величезну фінансову допомогу, каже керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
Щоб загасити більший попит на валюту та компенсувати менший її приплив до країни Нацбанку довелося продати понад 3 мільярди доларів із резервів. Але водночас ці резерви поповнилися на понад 4 мільярди доларів із міжнародної фінансової допомоги.
Продовження фіксації офіційного курсу — ще один фактор, який дозволяє утримувати гривню від девальвації.
У Нацбанку розраховують на 38 мільярдів доларів від МВФ у межах програми, щодо якої зараз ведуться переговори. Це рекордна сума, але варто зауважити, що за минулий рік Україна отримала від міжнародних партнерів понад 30 мільярдів.
У Dragon Capital зазначають, що після зниження безпекових ризиків, яке може відбутись ближче до кінця року, Нацбанк почне поступово повертатися до плаваючого курсу, а це може спричинити помірне його послаблення.
Проте загалом середньорічний офіційний курс цього року буде на рівні 38 гривень за долар — зі зростанням до 43 гривні за долар наприкінці року. Близьким до офіційного із відхиленням у 10-12% буде і сірий готівковий курс.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті