Через окупацію РФ Україна втратила до 100% покладів деяких руд
Росія окупувала майже 100% українських доломітів, 100% карбонатної сировини, 90% пиленого каменю, понад 95% родовищ вогнетривких глин.
Росія окупувала майже 100% українських доломітів, 100% карбонатної сировини, 90% пиленого каменю, понад 95% родовищ вогнетривких глин.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
З 2014 року Росія загарбала сотні українських родовищ вартістю від 12-15 трильйонів доларів, повідомляє ВВС Україна з посиланням на дані Інституту геологічних наук.
Із понад 2160 українських родовищ не контролюється третина — понад 700 на окупованих територіях або біля лінії фронту.
Нафта і газ. В анексованому Криму залишилися родовища вуглеводнів, залізних руд, вапняків. 24% українських родовищ нафти та газу — на окупованих територіях.
Ці ресурси могли б забезпечити енергетичну незалежність країни та навіть створити нові статті експорту. Україна могла б стати другою у Європі державою-експортером природного газу, припускає директорка Інституту геологічних наук Стелла Шехунова.
Вугілля. Україна не контролює 80% своїх вугільних родовищ. Захоплено чверть державних вугільних шахт.
Залізо. Вважається, що саме в Україні найбільші у світі поклади залізної руди. З 2014 року захоплено родовища Керченського залізорудного басейну в Криму. У 2022 році — родовища Білозерського та Приазовського залізорудних районів у Запорізькій і Донецькій областях.
Ще у 2014 році Україна втратила майже 100% доломітів для металургії, 100% карбонатної сировини для виробництва карбонату натрію, 90% пиленого каменю, понад 80% родовищ флюсової сировини, понад 95% родовищ вогнетривких глин, а також сировинну базу і комплекс з виробництва брому, оксиду магнію, соди, гафнію.
Золоті розсипи, сіль і марганець. На окупованих територіях розташовані родовища золота. Вони різні за рівнем освоєння та походження, зокрема це Бобриківське родовище на Луганщині, Сурожське — неподалік Бердянська Запорізької області, а також кілька родовищ у Донецькій області.
Останні десять років всі потреби в солі забезпечувало одне Артемівське родовище в Соледарі. Наразі сіль на внутрішній ринок постачає лише Дрогобич. Солотвинське родовище на Закарпатті втрачене через прорив води у 2010 році. Однак торік повідомляли, що на Закарпатті облаштовують інше родовище.
На окупованих територіях зараз опинилося Велико-Токмацьке родовище марганцевих руд у Запорізькій області. Під постійними обстрілами — Нікополь та Марганець на Дніпропетровщині, де видобувають марганець.
Літій. Видобуток літію в Україні не був налагоджений, але поклади є. Росія окупувала Шевченківське родовище на Донеччині та Круту Балку біля Бердянська. Під контролем України лишаються рудопрояви літію на Кіровоградщині.
Для Росії літій — ласий шматок, оскільки на її території його не видобувають. Росія також імпортує каолін, і до війни Україна була на першому місці серед постачальників. Зараз родовища у Донецькій області захоплені.
Уран. Водночас досі Україна контролює найбільші родовища урану — у Кіровоградській області. На непідконтрольних територіях Миколаївської, Харківської, Донецької і Луганської областей є менші поклади, які ще не розроблялися. До війни Україна входила у десятку найбільших урановидобувних країн. Багато років руду дешево продавали в Росію, звідки отримували ядерне паливо для АЕС.
Читайте також: Україна планує налагодити видобуток урану та виробляти ядерне паливо
Директор спецпроєктів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев має сумніви у перспективі й доцільності видобування корисних копалин навіть після звільнення територій.
Передусім це стосується відновлення роботи вугільних шахт, чимало з яких і до війни були занедбані. По-друге виникнуть проблеми з обробкою сировини, адже зруйновано значну частину металургійних підприємств на Донбасі, зупинено близько половини ТЕЦ на вугіллі. По-третє, відновлювати видобуток і розробку копалин заради експорту може бути невигідно через високу конкуренцію у світі.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті