Вимирання видів і зміна клімату регіону: експерти розповіли про наслідки підриву Каховській ГЕС
Вже відомо про загибель популяції судака морського — цього виду риб більше не існує.
Вже відомо про загибель популяції судака морського — цього виду риб більше не існує.
Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 298 днів. За цей час ми опублікували 26308 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
Стати членом Товариства | Хто ми такі?
Підрив росіянами Каховської ГЕС є наймасштабнішою техногенною катастрофою з часів Чорнобильської аварії, констатують учасники присвяченої наслідкам теракту конференції.
Оцінити шкоду складно, бо деякі наслідки будуть проявлятися у довгостроковій перспективі. Однак в уряді вже фіксують такі втрати:
Думки експертів щодо доцільності відновлення Каховського водосховища розійшлися.
Голова Ukrainian Nature Conservation Group Олексій Василюк називає Каховську дамбу «пам’ятником Сталіну» й переконаний, що водосховище відновлювати не потрібно. Він вважає, що отримала шанс відновитися історична територія Великого лугу. Для зрошення полів помпи можуть брати воду з річища Дніпра.
Юрій Набиванець із Українського гідрометеорологічного інституту вважає, що відновлення водосховища має сенс, бо без нього не вистачить води для сільського господарства та з водопостачання міст регіону.
Менш із тим, вже йдуть перемовини з ЄБРР та ЄІБ щодо кредитування будівництва нової дамби. Директор Каховської ГЕС Олег Пащенко припускає, що відновити водосховище до позначки 12,7 местра, — що, зокрема, забезпечить роботу водозабору для ЗАЕС, — можливе вже за рік.
Читайте також: За і проти відбудови Каховської ГЕС. Що кажуть археологи, екологи та економісти?
Зараз реактори перебувають у стані холодного або гарячого зупину. Це значить, що ймовірність руйнування захисної оболонки без додаткового зовнішнього впливу є низькою.
«В поточному стані реакторів найбільші радіаційні загрози можливі в ближній зоні, тобто це перші кілометри, місто Енергодар. Решта території України не підпадає в зону високого ризику. Але якщо окупанти виведуть один з блоків на потужність навмисно, тоді маємо катастрофу значного масштабу, яка захоплює територію України й транскордонні території», — зауважує Тетяна Кутузова, державна інспекторка Держатомрегулювання.
Найгірший сценарій розвитку подій на ЗАЕС — це повне знеструмлення. Тоді не спрацюють резервні системи охолодження. Але навіть за цього сценарію радіоактивні елементи залишаться всередині захисної оболонки реактора, а головним наслідком аварії буде втрата ЗАЕС для енергетики України, вважає Маргарита Макаренко, з Держцентру ядерної безпеки.
Однак у разі руйнування захисної оболонки реактора ззовні та за умови виведення реактора на мінімальну потужність радіаційні наслідки аварії будуть значно серйозніші. Зона ураження залежатиме від метеоумов.
Конференцію «Теракт на Каховській ГЕС: наслідки, загрози, рішення» організувало SaveDnipro за фінансової підтримки Єврооюзу.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті