Українська компанія запускає послугу вторинної переробки ламп
Цього року під час енергетичної кризи, спричиненої російськими обстрілами, Європейський союз передав Україні 45 мільйонів світлодіодних ламп.
Цього року під час енергетичної кризи, спричиненої російськими обстрілами, Європейський союз передав Україні 45 мільйонів світлодіодних ламп.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 173 днів. За цей час ми опублікували 25356 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Цього року під час енергетичної кризи, спричиненої російськими обстрілами, Європейський союз передав Україні 45 мільйонів світлодіодних ламп. Уряд ініціював модель, за якою старі світильники можна було здати на переробку й отримати нові енергозберігаючі. Лише на Київщині мешканці обміняли понад мільйон ламп до кінця квітня 2023 року. Для порівняння в 2020 році КП «Київкомунсервіс» також зібрав 26 тисяч люмінесцентних та енергозбережувальних ламп і потім надіслало на переробку.
Проте такі урядові ініціативи не довгострокові, а місця збору світильників не надто поширені. Компанія MG Group – український виробник освітлювального обладнання запускає приватну ініціативу та пропонує вторинну переробку своєї продукції. Серед ламп, які підлягають утилізації, можуть бути ті, що втратили свій світловий потік, мають пошкоджений корпус або дефекти на розсіювачі, які виникли під час експлуатації.
Для того, щоб визначити проблему, фахівці MG Group оглянуть лампу, зроблять висновки щодо її роботи та визначать необхідні дії для відновлення роботи світильника. Така консультація безкоштовна, а для оновлення електричної частини та реставрації корпусу працівники складуть бюджет роботи.
Для того, щоб лампу відремонтували, вона має відповідати декільком вимогам: це може бути будь-який світильник компанії MG Group або той, джерелом свічення якого є плата з напаяними світлодіодами чи світлодіодна стрічка, та який має алюмінієвий корпус. Також для оновлення ви маєте надіслати п’ять однотипних світильників.
В середньому світлодіодні лампи працюють до 50 тисяч годин (або п’ять років), проте за чотири роки вже можна спостерігати помітне зниження яскравості. Лампи розжарювання натомість служать лише від семи до десяти тисяч годин. Крім фізичних властивостей, світильники також можуть вийти з ладу через різницю напруги в електромережі, проблеми з проведенням чи пошкодження частинок пристрою.
Серед світильників лише традиційні лампи розжарювання та галогенні не відносяться до небезпечних відходів. Проте люмінесцентні лампи, до прикладу, належать до першого (найвищого) класу небезпеки відходів – компактні люмінесцентні лампи містять від трьох до шести міліграмів ртуті, а в лінійних лампах її значно більше, 20-50 міліграмів. Тому ці світильники потребують спеціальної утилізації. Крім них, також не можна кидати у смітник ртутні кварцові, енергозберігаючі, ртутовмісні люмінесцентні, бактерицидні, дугові натрієві та лампи солярію (ультрафіолетові).
Світлодіодні (або LED) лампи – це один з найбільш безпечних типів ламп і для людини, і для довкілля. Вони споживають мало електроенергії, мають хорошу світловіддачу, не містять шкідливих речовин у своєму складі та можуть служити до п’яти років. Такі лампи складаються зі скла, пластика й алюмінію. Ці матеріали підлягають повторному використанню, тож такі світильники також потрібно здавати на переробку. Якщо їх викинути до смітника, розклад полікарбонатного пластику триватиме до тисячі років, алюмінію – до двохсот. До того ж, у складі світлодіодних ламп є невелика кількість свинцю, який не розкладається. Хоч LED лампи відносять до безпечних відходів, краще відсортувати пластик та метал або продовжити їхній термін експлуатації.
Українці часто викидають лампи, що порушує Закон «Про управління відходами», за яким кожну лампу або прилад, що містять ртуть, необхідно передати спеціалізованому підприємству, яке має ліцензію на поводження з небезпечними відходами та дозвіл на операції з небезпечними відходами (збір, транспортування, переробку небезпечних відходів).
Лампи розжарювання також вважають безпечними відходами, тож їх можна викидати в сміття – проте не у відділення для скла.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті