Садибу Терещенка, яку повернули громаді Києва, можна реставрувати за один-два роки
Зараз будинок у занедбаному стані, місцями — аварійний, але фасади та декор збереглися.
Зараз будинок у занедбаному стані, місцями — аварійний, але фасади та декор збереглися.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 122 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
У вересні Верховний суд повернув садибу Івана Терещенка, що на бульварі Шевченка, у власність громади Києва. Фахівці вважають, що за наявності фінансування її можна реставрувати за один-два роки, повідомляє LIGA.Life.
Особняк в неоготичному стилі було збудовано у 1874-1875 роках. Його замовила поміщиця Феліція Модзелевська, яка після смерті свого чоловіка продала будинок Івану Терещенку — старшому сину відомого цукрового магната.
Той зробив прибудову на вулиці Коцюбинського, спорудив флігель та ворота. У садибі зберігалася колекція з понад 300 картин і творів мистецтва, практично вся вона була знищена після більшовицького погрому 1918 року. У 1986 році садиба Терещенка отримала статус пам’ятки архітектури місцевого значення.
З 2009 року будівлею користувалась компанія «Центрелеватормлинбуд». Вона зобов’язувалась реставрувати садибу, однак жодних робіт не виконала.
Фундація спадщини Терещенків наполягає на обов’язковій реставрації — не реконструкції. Три роки тому користувач хотів надбудувати третій поверх під офіси.
Зараз будинок у занедбаному стані, місцями — аварійний. На думку архітекторів, тріщини з’явились через будівництво готелю Hilton у 2013 році.
Після реставрації в садибі планують облаштувати Музей доброчинності. Проєкт і концепцію музею вже напрацьовують. Водночас Фундація вважає, що будівля достатньо велика, щоб крім музею розмістити ще якийсь громадський простір — наприклад, хаб для захисників культурної спадщини.
Стан садиби Терещенка дозволяє реставрувати його за доволі швидкий період часу — від одного до двох років, вважає архітектор-реставратор Іван Биков.
«Якщо будівля втратила 50% або більше своєї автентичності, тоді реставрація уже під сумнівом. У випадку з садибою Івана Терещенка про це абсолютно не йдеться. Тут збережені фасади, автентичний декор на фасадах, об’ємні та планувальні рішення, будівля не надбудована, — зазначає він. — Маємо цілісний комплекс — це не просто якийсь окремий будинок, це повноцінна міська садиба».
Інтер’єри не збереглися. У 1970-х роках тут міняли дах, замість дерев’яних перекриттів встановили бетонні. З декору лишилися тільки незначні металеві елементи. Водночас є чимало фотографій, з якими можна відновити внутрішнє оздоблення.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті