Жителі Червонограда на Львівщині проти перейменування. Як вони це пояснюють?
Місто було засновне як Кристинопіль, але чимало мешканців проти назви на честь дружини польського шляхтича.
Місто було засновне як Кристинопіль, але чимало мешканців проти назви на честь дружини польського шляхтича.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 120 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Більшість жителів Червонограда Львівської області, які брали участь у публічному обговоренні восьмого жовтня, висловилися проти перейменування міста, повідомляє Tvoemisto.tv.
Деколонізувати назву рекомендує Національна комісія зі стандартів державної мови. Якщо до кінця жовтня мешканці не визначаться з новою назвою, рішення ухвалюватиме Верховна Рада на підставі пропозицій Українського інституту національної пам’яті.
Місто заснував у 1692 році польский шляхтич Фелікс Казимир Потоцький, назвавши його Кристинопіль — на честь своєї дружини. 1951 року місто перейшло до СРСР і отримало назву Червоноград. Польща за тією ж угодою отримала Устрики Долішні. Відтоді почалося будівництво вугільних шахт, і Червоноград набув слави саме як гірничодобувний центр.
«За моїми спостереженнями, ті люди, які проти перейменування, поділяються на дві категорії: перші звикли до назви Червоноград та не хочуть бачити в цьому нічого комуністичного, — пояснює заступник міського голови Тарас Тирко. — Другі вважають, що єдиною альтернативою буде Кристинопіль, проте мають упереджене ставлення до цієї назви, адже це на честь доньки (дружини — ред.) польського шляхтича».
На обговоренні в Народному домі лунали варіанти Клюсів та Сагайдачний. Та переважна більшість присутніх висловилися за те, аби не змінювати назву міста.
Ініціатива «Деколонізація.Україна» обурилася громадськими зборами в Червонограді та пообіцяла поскаржитися в СБУ.
На сайті міської ради мешканці пропонують також назви Новий Двір, Довгобудськ, Торонто. Громадська активістка Анастасія Безпалько висунула варіант Шептицький: предстоятель УГКЦ складав обіти у місцевому монастирі та викладав тут філософію.
«Кристинопіль — це буде те саме, що з радянською назвою, тільки в часи польського панування, — пише один із противників зміни назви Андрій Шульган. — На превеликий жаль, основний розвиток цих територій саме як міста припав на радянські та польські часи… Саме Червоноград — це шахтарське місто, Червоноград — місто, яке перше демонтувало пам’ятник Леніну (у серпні 1990 року — ред.)».
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті