Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 123 днів. За цей час ми опублікували 24984 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Фото: Sasha Matveeva / Unsplash

Податкова система в Україні влаштована таким чином, що найбільше навантаження лягає на тих, хто заробляє найменше. Про це йдеться у матеріалі texty.org.ua.

У світі існують різні системи. Пропорційне оподаткування передбачає, що всі платять однаковий відсоток від доходу. Прогресивне оподаткування означає, що чим вищий дохід, тим більший податок — така система діє в більшості країн світу. 

На цій карті червоним і рожевим позначено країни з прогресивною системою, синім і блакитним — з пропорційною, фіолетовим — змішаною на федеральному та регіональному рівнях. Зображення: Heitordp, CC0, Wikipedia

Систему ж, яка діє в Україні, можна назвати регресивною, вважає видання: той, хто заробляє менше, платить вищий відсоток податків. У матеріалі не розглядається спрощена система, ФОПи.

Структура податків

Зараз роботодавець платить за працівника 34% доходу:

  • податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) — 18% заробітної плати;
  • військовий збір — 1,5% зарплати;
  • єдиний соціальний внесок (ЄСВ) — 22% зарплати.

Якщо зарплата становить 10 000 гривень, то з неї вираховують 1800 гривень ПДФО і 150 гривень військового збору та на додаток сплачують 2200 гривень ЄСВ. Таким чином працівник обходиться роботодавцеві у 12 200 гривень, держава отримує 4150 гривень, працівник отримує на руки 8050 гривень.

Нюанси

При цьому ЄСВ не зростає пропорційно до зарплати. Наразі максимальний ЄСВ становить 23 430 гривень. Якщо хтось заробляє 200 тисяч грн на місяць, він все одно платитиме 23 430 гривень ЄСВ, а не 22% від зарплати. Виходить, що податкове навантаження на бідніших працівників більше, ніж на багатших.

Крім того, в Україні від податку звільняється дуже невелика сума — до 4240 гривень на місяць. Для порівняння, у Польщі це приблизно 23 тисячі гривень. Ба більше: з цього мінімуму в Україні теж стягують податок, якщо загальний дохід хоч трохи його перевищує. На противагу, в Польщі ця сума в будь-якому разі захищена від оподаткування.

Графік показує, що працівники з вищими доходами отримують на руки більшу частку суми, у яку вони обходяться працедавцям:

Несправедливість оподаткування в Україні зумовлена трьома чинниками:

  • незмінною ставкою податку (пропорційна система),
  • відсутністю частини доходу, що не оподатковується,
  • обмеженням максимальної суми ЄСВ.

Минулого місяця уряд презентував Національну стратегію доходів, у якій задекларував намір запровадити прогресивну шкалу оподаткування.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button