Волонтери зробили благодійне вино із вцілілого винограду Ізюма. Пляшки оформили відомі художники (фото)
Перша серія — це співпраця з харківським художником Гамлетом Зінківським.
Перша серія — це співпраця з харківським художником Гамлетом Зінківським.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 121 днів. За цей час ми опублікували 24983 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Команда київських волонтерів Deocupage виготовила благодійне вино з винограду, зібраного в деокупованому Ізюмі, та продажами збирає кошти на реабілітацію військових у центрі Superhumans.
Минулої осені, після звільнення міста від російської окупації, волонтери поїхали до міста з гуманітарною місію та знайшли вцілілий виноград.
За допомогою винороба Миколи Касьяненка, власника виноробні Cassia Wine, із цього винограду виготовили 200 пляшок колекційного червоного вина.
До створення етикеток залучили українських митців: Олега Семака, Гамлета Зінківського, Спаси і Сохрани, Ольгу Лісовську. Команда також відкрита для співпраці та розшукує митців, які хочуть долучитись до проєкту.
Вино виходитиме релізами по 10 пляшок. Перша серія — це колаборація з харківським художником Гамлетом Зінківським. На етикетках використали зображення його робіт, намальованих на вулицях Ізюма. Деякі з робіт він створив після звільненя міста влітку 2023-го.
Кожна пляшка унікальна, в одному екземплярі. Пляшка має нумерацію та підпис митця, а також загорнута у тканину, «забруднену» білою і чорною фарбою, якою художник витирав свої пензлі.
Це вино вже у продажі. Ціна пляшки — тисяча доларів. Одну з пляшок минулого тижня продали за 1200 доларів на аукціоні у Копенгагені. Усі кошти команда передає у фонд Superhumans.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті