Меморіал у селі Ягідне буде кубом із вологого кортену: обрано переможця конкурсу (фото)
Під час окупації села російські військові закрили у підвалі школи майже 270 людей.
Під час окупації села російські військові закрили у підвалі школи майже 270 людей.
Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 119 днів. За цей час ми опублікували 24969 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?
Ідея архітектурного бюро Derbin Arch перемогла на всеукраїнському конкурсі на найкращу концепцію меморіалу в селі Ягідне на Чернігівщині.
Під час окупації села в березні 2022 року російські військові закрили у підвалі школи майже 270 людей. Серед них були 70 дітей, зокрема немовлята. Люди перебували у нестерпних умовах — без сонячного світла, їжі, води, можливості лягти — майже місяць. 11 осіб померли.
Після звільнення Ягідного мешканці не захотіли, щоб у школі на вулиці Лісовій продовжували навчатися діти, і вирішили створити меморіал.
За пропозицією авторів концепції-переможця — команди дніпровських архітекторів під керівництвом Сергія Дербіна — будівлю школи буде збережено «до найменших дрібниць» за винятком центральної частини, де добудовано великий кубічний об’єм.
Куб, виконаний із кортенової сталі, вміщатиме в собі експозиційний простір. По ньому сочиться вода, що символізує пролиті сльози.
Будівля розташована практично серед лісу. Перед входом прпонують розмістити залишки зруйнованої техніки — це початок експозиції. Далі відвідувачам пропонують спуститися до підвалу, де музеєфіковано п’ять приміщень із місцями злочину; піднятися до головної зали на другому поверсі; а завершити огляд виходом на оглядовий майданчик на даху.
Меморіальний комплекс жителі можуть використовувати як громадський простір. На перщому поверсі розмістять лекторій, майстерні з гончарства та з різьби по дереву для психологічної реабілітації, а також гардероб, вбиральні, кав’ярню.
У великій залі на другому поверсі можна проводити кінопокази та інші події.
Друге місце посів проєкт Guess Line Architects. Автори запропонували зробити фасади чистими та монументальними, щоб акцентувати увагу саме на подіях, які відбувалися під час окупації. У підвалі зберігаються написи та малюнки на стінах, побутові предмети, якими користувалися ув’язнені мешканці, також стають частиною простору. Інші приміщення передбачено використовувати як громадський простір.
Третє місце віддали проєкту колективу архітекторів: Коваль Максим, Гарбар Марина, Волинський Владислав, Сидорчук Святослав, Збаратська Олена. Автори пропонують реконструювати школу, змінивши її призначення, облаштувавши тут сільраду, центр адмінпослуг та офісний опенспейс. Водночас основна зона відводиться для меморіалу та музею.
© Хмарочос | 2024
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті