Зроби добру справу і отримуй винагороди!
Нам як ніколи потрібна ваша підтримка. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 300 днів. За цей час ми опублікували 26324 новин та статей. Ми потребуємо вашої допомоги, щоб продовжувати якісно працювати далі. Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» та отримуйте приємні бонуси від редакції: квитки на культурні заходи в Києві, фірмовий мерч та актуальні книжки, можливість пропонувати редакції теми та багато іншого.
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Покровська церква в селі Сулимівка. Фото: Ivan Sedlovskyi/Wikipedia

На Київщині оцифрують козацькі церкви – це близько 28 храмів та одна каплиця, повідомили в КОВА.

У 2024 році Департамент культури та туризму КОВА визначив основним напрямком своєї діяльності оцифрування культурної спадщини – одним із проєктів стане оцифрування козацьких церков.

Найстарішою церквою регіону є Покровський храм в селі Сулимівка, зведений у 1622-1628 роках гетьманом Іваном Сулимою. Наймолодшим козацьким храмом є Покровська церква у селі Бородані – вона була останнім козацьким храмом в українській історії. Її освятили аж у 1800 році – через чверть століття після руйнації Запорізької Січі.

Які церкви називають козацькими?

Козацькі церкви – це узагальнений термін, яким більшість архітекторів називають сакральні споруди Наддніпрянщини, які будували в українських архітектурних традиціях в козацькі часи, період Гетьманщини й до початку XIX століття. Це деревʼяні та муровані храми, які зводили за кошти козацької старшини або за проєктами, розробленими козацькими зодчими, розповіла під час брифінгу директорка департаменту культури і туризму Анна Куценко.

Деревʼяні козацькі храми спочатку були невеликими церквами, які можна було розібрати й перенести на інше місце у випадку ворожого нападу. Згодом, у часи мазепинського бароко, вони ставали все більшими й більшими. У Київській області переважна більшість козацьких церков була знищена в радянський період – таким чином радянська влада боролась з історичною памʼяттю українців. У результаті було знищено близько 70% старовинних українських храмів регіону.

Свято-Троїцька церква в Ірпені після російський обстрілів.

На жаль, унаслідок російської агресії на території Київщини було пошкоджено чи зруйновано 29 храмів – з них відновлено девʼять, зокрема храм Різдва Пресвятої Богородиці у Ясногородці, храм Іоанна Богослова в Мощуні, Петропавлівський храм у Бучі, Андріївський храм у Бучі та Свято-Троїцька церква в Ірпені. Оцифрування сприятиме розширенню й деталізації архітектурної спадщини, та дасть можливість зберегти не унікальні особливості будівництва, які використовували у період козацтва. Оцифровані церкви згодом можна буде побачити на порталі «Мандруй Київщиною».

Нагадаємо, Десятинну церкву тепер можна побачити в доповненій реальності.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button