Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 131 днів. За цей час ми опублікували 25061 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
| Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
Скриншоти з відео The Wall Street Journal

Greenland Group закинула на етапі будівництва ціле місто у Шеньяні, одному з найбільших мегалополісів Китаю. Деяку кількість квартир навіть встигли продати сім’ям, але у місті так ніхто й не оселився. Про «місто-привид» йдеться у репортажі The Wall Street Journal.

Корпорація почала масштабний проєкт у Шеньяні — фактично нове місто — 2010 року, але за кілька років будівельні роботи зупинилися. Тепер між недобудованими кварталами селяни споруджують загони для худоби та випасають кізок.

230 мільйонів доларів було витрачено лише на одну будівлю: так званий «Грандьор Палас», що нині виглядає як пост’ядерний оперний театр. У помпезних інтер’єрах із відсилками до французького класицизму збиралися демонструвати нерухомість потенційним покупцям.

Забудовники встигли звести десятки будинків. Також планувалося збудвати поле для гольфу, конференц-центр і готель. Житло продавали заздалегідь, до завершення будівництва.

Встигли продати менш як 5% квартир. У деяких помешканнях можна знайти сліди життя — трохи меблів, залишені книжки та дитячі наліпки на стінах. Вочевидь, хтось поспішав заїхати, але зрештою зрозумів, що місто будуватися не буде.

Вкладати гроші у ще не збудоване житло — поширена практика в Китаї (як і в Україні). У країні продано приблизно 20 мільйонів квартир у ще незбудованих будинках.

Частина недобудов належить Evergrande Group. Один із найбільших китайських девелоперів був змушена ліквідуватися у січні цього року, бо порушив усі три «червоні лінії» — принцип регуляції, запроваджений урядом у 2020 році, щоб якось боротися з бульбашкою на ринку нерухомості. Червоні лінії — це три критерії, що стосуються співвідношення боргів забудовника до активів, власного капіталу компанії тощо.

Загалом Evergrande залишила 800 тисяч проданих квартир у недобудовах по всій КНР. Ці будинки навряд чи буде колись завершено.

Ліквідація Evergrande призвела до численних протестів тих, хто купив квартири. Люди взяли кредити, які досі мусять виплачувати, розуміючи, що не отримають жодного житла.

У 2023 році продажі житла на первинному ринку Китаю впали на 6%. Це найбільше падіння за останні сім років. Фахівці прогнозують подальше падіння протягом 2024-2025 років.

Довгий час придбання нерухомості розглядалося в Китаї як найкраща й найстабільніша інвестиція. Зараз це сприйняття змінилося. Ба більше: чимало хто вважає це найненадійнішим вкладанням грошей.

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Newsletter button
Donate button
Podcast button
Send article button